Αγαθά και επαγγέλματα

Στο μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος της Α’ τάξης μιλώντας για τα αγαθά και πώς για να έχουμε εμείς τα απαραίτητα, πολλοί άνθρωποι χρειάζεται να κάνουν διαφορετικά επαγγέλματα,  οι μαθητές της Α’ και Β’ τάξης  βρήκαν ευκαιρία να βγουν λίγο από την τάξη και να γνωρίσουν από κοντά ένα τέτοιο επάγγελμα.

Με ιδιαίτερη  χαρά ο κύριος Λευτέρης και η κυρία Άννα υποδέχτηκαν τους μικρούς μαθητές  στον φούρνο τους για μια ξενάγηση στον χώρο εργασίας τους . Με μεγάλη υπομονή και μεράκι ο κύριος Λευτέρης τους έδειξε πώς ζυμώνεται η ζύμη, πώς φτιάχνεται το ψωμί και τον τρόπο που ζυμώνονται τα κουλούρια. Επίσης  απάντησε στις ερωτήσεις που είχαν ετοιμάσει και προς μεγάλη τους έκπληξη τους άφησε να φτιάξουν και οι ίδιοι το δικό τους κουλούρι. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν πολύ και στο τέλος έφυγαν με μια σακούλα από το δικό τους αρτοσκεύασμα! Ευχαριστούμε πολύ τον φούρνο του κυρίου Σφυρίδη για τη φιλοξενία του και τα λαχταριστά κεράσματά του.