Γνωρίζουμε και κατασκευάζουμε τα δικά μας μουσικά όργανα!!!!

6 Νοέμβριος 2020

Στα πλαίσια του μαθήματος της μουσικής, οι μαθητές της Γ-Δ Τάξης και της Ε Τάξης κατασκευάζουν με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού μουσικής  του σχολείου μας-αυτοσχέδια μουσικά όργανα!!!

Στόχος αυτής της δραστηριότητας ,είναι τα παιδιά να γνωρίσουν τα μουσικά όργανα, να αναπτύξουν  τη δημιουργικότητά τους και τη φαντασία τους και να εξασκήσουν  τις δεξιότητές τους.

Επίσης προάγεται και η ιδέα της ανακύκλωσης, εφόσον τα υλικά που χρησιμοποιούμε, προσπαθούμε να είναι από το σπίτι των παιδιών και όχι να αγοράζονται!

Τον μήνα Οκτώβριο με τους μαθητές της Έ Τάξης κατασκευάσαμε τον ‘’Αυλό του Πάνα’’, πνευστό μουσικό όργανο, διαδεδομένο στην αρχαία Ελλάδα, αποτελούμενο από πολλούς  αυλούς διαφορετικού μήκους.

Τα παιδιά έφεραν καλαμάκια πλαστικά, σελοτέιπ και το ψαλίδι τους!!!

Και ιδού τα αποτελέσματά μας!!!!