Κατασκευές χριστουγεννιάτικες με υλικά ανακυκλώσιμα………

19 Δεκέμβριος 2014

DSCN1885Φέτος   επιλέξαμε  υλικά από το <<σκουπιδοτενεκέ>> , υλικά ανακυκλώσιμα  για τις χριστουγεννιάτικες κατασκευές μας με απώτερο σκοπό να μάθουμε στους μαθητές μας , ότι τίποτε δεν είναι άχρηστο , ακόμα και αυτά τα υλικά που οι περισσότεροι τα πετάμε στο σκουπιδοτενεκέ μπορούν με κατάλληλη επεξεργασία να γίνουν και πάλι χρηστικά αντικείμενα.

Οι χριστουγεννιάτικες κατασκευές μας φέτος έγιναν με την τεχνική της χαρτοπετσέτας  και μπορώ να πω πως οι μικροί μας μαθητές ενθουσιάστηκαν και δούλεψαν με πολύ κέφι , φτιάχνοντας αριστουργήματα.Κατασκευάσαμε γλαστράκια από άδεια μεταλλικά κουτιά  γάλακτος,  φτιάξαμε χριστουγεννιάτικα πιάτα που τα γεμίσαμε με γλυκίσματα, φτιάξαμε ημερολόγια με ξύλινες κουτάλες.

Τα στολίδια του δέντρου μας   φέτος ήταν και αυτά χειροποίητα από αλατοζύμη βαμμένα και διακοσμημένα με ένα ξεχωριστό τρόπο, που μόνο τα παιδιά ξέρουν να κάνουν καλύτερα από τον καθένα.

Όλα έγιναν υπέροχα , μα αυτό που είχε την μεγαλύτερη αξία ήταν η χαρά της δημιουργίας που φαινόταν στα παιδικά πρόσωπα.

Εύχομαι και του χρόνου να είμαστε καλά και να δημιουργήσουμε και πάλι!DSCN1811
DSCN1876DSCN1858DSCN1877DSCN1881