ΤΑΞΙΔΕΥΩ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΣΤΑΦΥΛΙΟΥ

26 Σεπτέμβριος 2014

ΔΡΑΣΕΙΣ 2014-2015 001ΔΡΑΣΕΙΣ 2014-2015 012Το Δημοτικό Σχολείο Άρματος βρίσκεται σε μια περιοχή της Βοιωτίας που η κύρια ασχολία των κατοίκων είναι η αμπελουργία.

Το χωριό περιτριγυρίζεται από  μια μεγάλη έκταση φυτεμένη με αμπέλια.

Τη φετινή χρονιά αποφασίσαμε όλες οι τάξεις του σχολείου στην ευέλικτη ζώνη να ασχοληθούμε με το αμπέλι και την καλλιέργειά του ως εποχική δράση για περίπου ένα μήνα.

Η κάθε τάξη έχει εντάξει στα πλαίσια δράσης της διαφορετικούς άξονες μελέτης σχετικά με το αμπέλι.

Έχουμε εμπλέξει στη μελέτη του αμπελιού τη γλώσσα , τα μαθηματικά και την ιστορία ( μυθολογία) .

Σήμερα όλοι οι μαθητές  μαζί με τους εκπαιδευτικούς φτιάξαμε μουστοκούλουρα.

Η βιωματική δράση είχε θεαματικά αποτελέσματα τόσο στο γνωστικό αντικείμενο των μαθηματικών όσο και στο κομμάτι της συνεργασίας μαθητών διαφορετικών ηλικιών.

Μέσα από αυτή τη δράση  κύρια επιδιώξαμε την  ένταξη όλων των μαθητών στη δημιουργία ομάδων εργασίας με διαφορετική ηλικία , αποσκοπώντας στη δημιουργία κλίματος συνεργασίας .