Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις

Σεισμός ..Σεισμός …Μη σε πιάνει πανικός!

Διαχείριση σεισμικού κινδύνου

Σχολικό Έτος 2021-2022

Ενημέρωση Γονέων

Η χώρα μας βρίσκεται σε σεισμογενή περιοχή. Είναι απαραίτητο να ενημερωνόμαστε όλοι (εκπαιδευτικοί-μαθητές-γονείς) σχετικά με τα μέτρα αντισεισμικής προστασίας και να αναπτύξουμε αντισεισμική συνείδηση και συμπεριφορά.

Στο πλαίσιο αυτό το σχολείο μας ενημερώνει τους μαθητές για το τι είναι σεισμός και ποια είναι τα ενδεδειγμένα μέτρα προστασίας.

Ορίζονται ημέρες άσκησης αντιμετώπισης του σεισμικού κινδύνου καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους. Οι μαθητές συμμετέχουν με σοβαρότητα στην άσκηση ετοιμότητας και εκπονούν εργασίες σχετικές με το εν λόγω θέμα.

Οι γονείς ενημερώνονται για την ιστοσελίδα του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας (Ο.Α.Σ.Π)  https://www.oasp.gr, προκειμένου να ακολουθήσουν τις οδηγίες και να φτιάξουν το δικό τους σχέδιο δράσης που θα αφορά την οικογένεια σε περίπτωση σεισμού.

Οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου μας αφού ενημερώθηκαν για το Σχέδιο Έκτακτης Ανάγκης του Σχολείου, πραγματοποίησαν άσκηση σεισμού τόσο μέσα στις αίθουσες διδασκαλίας όσο και στους τουαλέτες, καθώς και στον προαύλιο χώρο του σχολείου. Έχοντας παρακολουθήσει εκπαιδευτικά βίντεο σχετικά με το τι είναι σεισμός και πως μπορώ να προφυλάσσομαι, επισκέφθηκαν την ιστοσελίδα του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου προκειμένου να αντιληφθούν ακόμη καλύτερα έννοιες όπως  εστιακό βάθος σεισμού και κλίμακα Ριχτερ.

για το σεισμό και προστατευτείτε οδηγίες για μικρά παιδιά 1