Δημοσιεύθηκε στην δραστηριότητες

Για την Ελευθερία…-17/11

Την Παρασκεύη 15 Νοεμβρίου 2019, οι μαθητές της Αρκεσίνης συζήτησαν για τα δικαιώματα όλων των ανθρώπων που έχουν σχέση με την παιδεία, το δικαίωμα στην επιβίωση και την εργασία και την ελευθερία. Συζήτησαν, ακόμα, για τη Δημοκρατία και θυμήθηκαν μέσα από δραστηριότητες το χρονικό των ημερών της εξέγερσης του πολυτεχνείου.

Αφού παρακολούθησαν παρουσίαση των γεγονότων της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, σχολίασαν όλοι μαζι για τη δικτατορία και τον περιορισμό ή την κατάργηση των δικαιωμάτων του ατόμου στην επιβίωση και στην εξέλιξη-δημιουργικότητα-ευτυχία.
         Έπαιξαν το παιχνίδι “Τα κλειδιά της εξουσίας”:
Τα κλειδιά βρίσκονται στη μέση. Οι υποψήφιοι ηγέτες σε ένα κύκλο. Με ένα σύνθημα αρπάζουν ή παίρνουν μετά απόσυμφωνία με τους υπόλοιπους τα κλειδιά. Ο “λαός” ανακοινώνει τα προβλήματα και τις απαιτήσεις του. Αν δεν είναι σε θέση να ικανοποιήσουν οι ηγέτες τα αιτήματα του λαού τους, δίνουν τα κλειδιά σε ένα πιο ικανό ηγέτη ή τα κρατούν και ο λαός αντιδρά:

“Τα κλειδιά της εξουσίας.”

Δημιούργησαν το δικό τους πανό διαμαρτυρίας. Το έβαψαν με το χρώμα που γράφεται η ιστορία των ανθρώπων:

“Ψωμί-Παιδεία-Ελευθερία”

Σε ένα επιδαπέδιο λαβύρινθο από σχοινί, προσπάθησαν με τον περιορισμό χρόνου σαν ομάδα να μεταβούν όλοι στο ¨Πολυτεχνείο”. Περνούσαν εμπόδια που είτε ένας χωροφύλακας τους έστελνε στην αφετηρία, είτε στη φυλακή, είτε παρέμεναν στη θέση τους από ένα τανκ. Οι υπόλοιποι από την ομάδα έπρεπε να στήσουν στρατηγικές ώστε και να ελευθερώσουν σύντομα τα φυλακισμένα μέλη και να φτάσουν εγκαίρως στο Πολυτεχνείο, Εκέι όλοι άφησαν ενα γαρίφαλο για να τιμήσουν τον αγώνα των νέων ανθρώπων κατά της δικτατορίας:

“Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,

αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,

αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,

αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο…”

“Η πόρτα του Πολυτεχνείου.”