Eργαστήρια Δεξιοτήτων

Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων  επεξεργαζόμαστε φέτος διαφορετικές θεματικές ενότητες κάθε φορά .

Στην ενότητα «Νοιάζομαι και δρω» ασχολήθηκε η Β΄ταξη του σχολείου μας με τις έννοιες  του εθελοντισμού ,της αλληλεγγύης , της φιλανθρωπίας. Σκοπός είναι να ευαισθητοποιηθούν τα παιδιά  , να γνωρίσουν τέτοιες δράσεις ,να γίνουν ενεργοί πολίτες και να αποτελέσουν ένα καινούριο πυρήνα δράσης στην ενήλικη ζωή τους.

Τα παιδιά  ξεκίνησαν από κάτι μικρό και απλό. Πρότειναν να μπουν σε διαφορετικά μέρη του χωριού ταϊστρες για άγρια πουλάκια κι αδέσποτα ζωάκια. Επίσης τοποθετήθηκε σε δέντρο του σχολείου μια άδεια φωλιά , που ευελπιστούμε γρήγορα να αποκτήσει ενοίκους και να στεγάσει μια οικογένεια των φτερωτών μας φίλων.

Ελπίζουμε να αγκαλιάσετε αυτή την πρωτοβουλία των παιδιών και να την συνεχίσετε.

Β 3Β 2