Τα παιδιά μας είναι η δύναμή μας!

Όλα δείχνουν πως ο φετινός χειμώνας θα είναι από τους πλέον δύσκολους.Η δραματική μείωση εισοδημάτων, σε συνδυασμό με την ανεργία και υπερφορολόγηση  δοκιμάζουν τις αντοχές και τη συνοχή της κοινωνίας μας. Δοκιμάζουν όμως και τα παιδιά μας  και επηρεάζουν αρνητικά την ψυχοσύνθεσή τους. Οι φωνές  και τα νεύρα των μεγάλων στο σπίτι,τα  ξεσπάσματα λεκτικής και  σωματικής βίας τραυματίζουν  ανεπανόρθωτα τα παιδιά μας. Τέτοιου είδους συμπεριφορές παρατηρώ ως εκπαιδευτικός δυστυχώς και στο σχολείο! Το κουδούνι αντί να σημαίνει διάλειμμα σημαίνει συναγερμός και επιφυλακή..  Η χώρα μας δυστυχώς καταλαμβάνει την 4η θέση μεταξύ 41 ευρωπαϊκών χωρών στην ενδοσχολική  βία και τον εκφοβισμό . Νομίζω λοιπόν ότι πρέπει να προβληματιστούμε και να ενεργήσουμε συλλογικά γονείς , μαθητές  και εκπαιδευτικοί   σε αυτό το φαινόμενο των ημερών μας!