ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Μαρ 20206

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες των σχολείων όλης της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες και να ενεργοποιηθούν δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και εκφοβισμού που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών/τριών, ώστε να περιοριστούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή των ανηλίκων και να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Οι μαθητές ζωγράφισαν, συζήτησαν και παρακολούθησαν βιντεάκια πάνω στο θέμα.

Στ΄ α ομάδα “δημιουργία επιτραπέζιου”

Στ΄ β ομάδα “δημιουργία κόμικς”

τα παιδιά παρακολούθησαν:

ο Όλιβερ Μπάτον είναι φλούφλης

Νίκησε το νταή χωρίς να τον αγγίξεις

Το παιδί με την κόκκινη γραμμή

ΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ…ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ!

Σχολική Βία “το παιχνίδι με τα μήλα”

επίσης άκουσαν και είδαν το  video clip των Stavento “Για Σένα Που Λατρεύω”. Μία ιστορία που υπογράφουν οι White Room και που αγγίζει το καυτό θέμα του bullying.

Stavento feat. Βιολέττα Νταγκάλου “Για σένα που λατρεύω”

από κάτω από: Δράσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ