Εργαστήρια Δεξιοτήτων : “Τα δικαιώματα των παιδιών” Δ΄ τάξη

Στο πλαίσιο  των εργαστηρίων  δεξιοτήτων  οι  μαθητές  και  οι  μαθήτριες  της  Δ΄τάξης με  την  καθοδήγηση  του  δασκάλου  τους  κ. Α.  Σάκκουλα ασχολήθηκαν  με “Τα  δικαιώματα  των παιδιών”.

Στόχοι του συγκεκριμένου προγράμματος ήταν οι μαθητές/τριες :

• Να οικοδομήσουν σταδιακά τα παιδιά την έννοια του δικαιώματος και του περιεχομένου του.
  • Να εμβαθύνουν στη Σύμβαση των Ηνωμένων Εθνών για τα δικαιώματα των Παιδιών.
  • Να εφαρμόσουν τη δημοκρατική κουλτούρα κατά τη συμμετοχή τους στις δραστηριότητες με συνομήλικους.
  • Να αναπτύξουν ομαδικό πνεύμα συνεργασίας και επικοινωνίας.
  • Να αναγνωρίσουν την αξία ύπαρξης των δικαιωμάτων και την απόλαυσή τους από όλα τα παιδιά.   Οι δημιουργικοί/ες  μαθητές /τριες της Δ΄ τάξης έφτιαξαν αφίσες με τα δικαιώματα των παιδιών, έπαιξαν παιχνίδια ρόλων περιπτώσεων όπου καταστρατηγούνται θεμελιώδη δικαιώματα των παιδιών και αξιοποίησαν ψηφιακές πηγές για την κατανόηση του θέματος. Τέλος, τόνισαν πόσο σημαντικό είναι το δικαίωμα όλων των παιδιών του κόσμου να έχουν πρόσβαση στην εκπαίδευση και να  προστατεύονται  από κάθε είδους βίας.

23414fb9 a8a3 47a6 96a7 579f57a567ea 1