Πάμε συνέδριο! Δράσεις στο Παραποτάμιο Πάρκο Άρτας

Στο πλαίσιο της προετοιμασίας για το 1ο Μαθητικό Συνέδριο στα Ιωάννινα πραγματοποιήθηκε η δεύτερη συνάντηση της διασχολικής ομάδας “Ε.Ν.Α.Σ κόσμος για όλες/όλους” στο Παραποτάμιο Πάρκο Άρτας. Στη δράση παρευρέθηκαν οι Αντιδήμαρχοι Παιδείας του Δ. Αρταίων κ. Χαρακλιάς και του Δ. Ν.Σκουφά κ. Κακαριάρης, η σύμβουλος εκπαίδευσης ΠΕ70 ΔΙΠΕ Άρτας κ. Μπίμπα και εκπαιδευτικοί από την Κύπρο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τριών σχολείων υλοποίησαν δράσεις (ασκήσεις ενσυνειδητότητας, πεζοπορία, πικ νικ, ), χόρεψαν το καγκελάρι ένα παραδοσιακό χορό της περιοχής μας και έστειλαν το δικό τους μήνυμα για τη σημασία των δημόσιων χώρων, την έννοια του ενεργού πολίτη και την αξία να είσαι ενεργός στο σχολείο.  Ήρθαν σε επαφή με τον κ. Β. Ζιώγα μέλος της εθελοντικής ομάδας Φίλοι του Παραποτάμιου Πάρκου Άρτας και τον κ. Γιώργο Ντούμα  μέλος του Συλλόγου ερασιτεχνών αλιέων Άρτας και γνώρισαν καλύτερα την ιστορία, τον τόπο και τις δραστηριότητες που μπορεί να κάνει κανένας στο πάρκο. fc66356e e146 4a38 9743 e7b829eb210aΗ δράση έκλεισε με το σύνθημα Ε.Ν.Α.Σ. ΠΑΜΕ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ! Τέλος να ευχαριστήσουμε τον Χρήστο Κεμανετζή για τη βιντεοσκόπηση και το μοντάζ της δράσης.

f71b7269 fe87 4a59 9aff 2be6500fd0b0
98b210c0 836f 4828 85f0 df4c7d8a2e63