Εργαστήρια Δεξιοτήτων: “Ο υγροβιότοπος του Αμβρακικού Κόλπου” Δ΄ τάξη

Στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων οι μαθητές/τριες της Δ΄ τάξης ασχολήθηκαν με το θέμα: ¨Οι υγροβιότοποι της Ελλάδας: Το παράδειγμα του υγροβιότοπου του Αμβρακικού”. Σκοπός του προγράμματος ήταν οι μαθητές/τριες να γνωρίσουν τους υγροβιότοπους της Ελλάδας, τις διεθνείς συμβάσεις που τους προστατεύουν και την ανάγκη προστασίας τους. Ειδικότερα μελέτησαν τον υγροβιότοπο του Αμβρακικού Κόλπου, οικοσυστήματος που βρίσκεται κοντά στην περιοχή που ζουν τα παιδιά. Οι μαθητές/τριες εργάστηκαν σε μικρές ομάδες, κατέγραψαν τις απειλές, τα αίτιες ρύπανσης αλλά και τρόπους δράσης, προστασίας της περιοχής. Ως τελικό αποτέλεσμα κατασκεύασαν, υπό την καθοδήγηση  του δασκάλου τους κ. Α. Σάκκουλα, μακέτα της περιοχής της Κορωνήσιας, ενός ξεχωριστού σημείου του τόπου μας.

422770013 412171541182077 7760095044357987358 n