Teachers 4 Europe

Στις 19 Ιανουαρίου 2021 οι μαθητές στης ΣΤ΄ τάξης του Σχολείου μας “συναντήθηκαν” διαδικτυακά με την κυρία Χριστίνα Μήλιου στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ΚΑ3 Teachers 4 Europe ” Setting an Agora for democratic culture” , που αφορά στην καλλιέργεια δημοκρατικής συνείδησης και την αναγνώριση της αξίας των ανθρώπινων δικαιωμάτων.

Η κυρία Μήλιου, εκπαιδευτικός Πληροφορικής και συνεργάτης της Μη Κυβερνητικής Οργάνωσης Drc (Danish- refugee- council) παρουσίασε στους μαθητές βίντεο με πρόσφυγες που ζουν στην Ελλάδα και συζήτησε μαζί τους τους λόγους για τους οποίους πολλοί άνθρωποι  εγκαταλείπουν τα σπίτια και τη χώρα τους, καθώς και τους τρόπους να παραβιάζονται άμεσα και έμμεσα τα ανθρώπινα δικαιώματα των μελών μιας κοινωνίας, προσφύγων και μη.

Ακολούθησε βιωματικό παιχνίδι μέσω του οποίου οι μαθητές προβληματίστηκαν αντιλαμβανόμενοι πως η καθημερινότητα μπορεί να είναι εξαιρετικά δύσκολη για αρκετούς ανθρώπους!