ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΕ ΦΙΛΙΑΤΕΣ ΚΑΙ ΚΟΡΩΝΗΣΙΑ

Οι  μαθητές  του  σχολείου  μας εφαρμόζοντας  προγράμματα  Περιβαλλοντικής  εκπαίδευσης,  που  εκπονούνται  στις  τάξεις  τους,  μετέβησαν  σε  Κορωνησία  και  Φιλιάτες.

Συγκεκριμένα  οι  μαθητές  των  Γ΄  και  Δ΄ τάξεων,  υπό  την  καθοδήγηση  των  εκπαιδευτικών  Σάκκουλα  Αχιλλέα  και  Γεροδήμου  Στεργιανής,  επισκέφτηκαν  την  Κορωνησία    για  να  μελετήσουν  τον  εκεί  υγροβιότοπο,  υλοποιώντας  το  πρόγραμμα  » Ο  ΥΓΡΟΒΙΟΤΟΠΟΣ  ΤΟΥ  ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΥ’

Οι  δε  μαθητές  των  Ε΄  και  ΣΤ΄ τάξεων  με  τους   εκπαιδευτικούς  Ντούλα  Δημήτριο  και  Πεπόνη  Κωνσταντίνο.  επισκέφτηκαν  το  Κέντρο  Περιβαλλοντικής  Εκπαίδευσης  Φιλιατών,  υλοποιώντας  το  εκπαιδευτικό  πρόγραμμα  » ΥΔΡΟΚΙΝΗΣΗ» .  Το  πρόγραμμα  περιελάμβανε  και  επίσκεψη  σε  νερόμυλο, σε  παραπόταμο  του  Καλαμά.