ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ‘ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ’

Υλοποιώντας  προγράμματα  ανακύκλωσης  που  εκπονούμε  στο  Σχολείο  μας,   επισκεφτήκαμε  τις  εγκαταστάσεις  της Εταιρίας Ανακύκλωσης Μετάλλων – Σιδήρων – Αυτοκινήτων   ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ  (Αναστασόπουλος Γεώργιος Κ.) ,  όπου  οι  μαθητές  είδαν  την  διαδικασία  ανακύκλωσης  διαφόρων  υλικών ( μέταλλο,  πλαστικό, χαρτί), συνειδητοποιώντας  τα  οφέλη  της  ανακύκλωσης,  περιορισμός  του  όγκου  των  σκουπιδιών,  εξοικονόμηση  πόρων,  περιορισμός  της  ρύπανσης  του  περιβάλλοντος.

Στην  ξενάγηση – ενημέρωση  παραβρέθηκε  ο  ιδιοκτήτης  της  επιχείρησης κος  Αναστασόπουλος Γεώργιος Κ. , ο  οποίος  στο  τέλος  της  επίσκεψης  πρόσφερε  σε  όλους  τους  μαθητές  το  σχετικό  κουλουράκι.

Ένας  από  το  προσωπικό  της  επιχείρησης,  φορώντας  την  σχετική  εξάρτηση,  για  λόγους  ασφαλείας

Σωροί  από  κουτιά αλουμινίου

Σωροί  από  σίδηρο