Δράσεις του Σχολείου μας μέχρι το τέλος του 2018

Κάνοντας μια μικρή ανασκόπηση από την αρχή της σχολικής χρονιάς μέχρι το τέλος του χρόνου ανακαλύψαμε ότι… δεν κάναμε και λίγα !!!

Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού: Επισκεφτήκαμε το Δημοτικό Γήπεδο της Ανέζας και αθληθήκαμε!

Την

Οι τάξεις Γ΄ και Δ΄ στην σχολική γιορτή για την ημέρα του “ΟΧΙ”

Οι μαθητές του Σχολείου μας στην μαθητική παρέλαση κατά τον εορτασμό της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου του 1940.

Λίγες μέρες μετά την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες μας επισκέφτηκε το Ειδικό Σχολείο της Άρτας.

Παίξαμε με τους μαθητές του Ειδικού Σχολείου, αλλά και τους τραγουδήσαμε. Επίσης, παρακολουθήσαμε την παράσταση που έδωσαν πέρυσι με τη λήξη της σχολικής χρονιάς.

Οι τάξεις Α΄, Β΄,  Γ΄ επισκέφτηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Φιλιππιάδας στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος “Το Δάσος”.

Την ίδια ημέρα οι τάξεις Δ΄,  Ε΄ και ΣΤ΄ επισκέφτηκαν ελαιοτριβείο στη Γραμμενίτσα.

Στη διάρκεια του τριήμερου εορτασμού της Πολεμικής Αεροπορίας πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αεροδρόμιο του Ακτίου.

Στον διαγωνισμό ζωγραφικής κερδίσαμε το πρώτο βραβείο και ο συμμαθητής μας Απόστολος Οικονόμου μετά από κλήρωση έκανε τροχοδρόμηση!

ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ!

“Ἁσφαλώς Ποδηλατώ” ήταν το εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας πρόγραμμα που παρακολούθησαν οι μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων και αφορούσε στην ασφαλή οδήγηση με το ποδήλατο.

Διαμόρφωση του αύλειου χώρου από την καθηγήτρια των εικαστικών κα Νικολάου με την σημαντικότατη βοήθεια των μαθητών και μαθητριών του Σχολείου μας.

Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό και … υπάρχει συνέχεια!!!

Το 2018 τελείωσε με μια εκπληκτική χριστουγεννιάτικη γιορτή των μαθητών των μικρότερων τάξεων. Δυστυχώς δεν μπορούμε να ανεβάσουμε το βίντεο καθώς οι γονείς ορισμένων παιδιών δεν επιθυμούν την έκθεσή τους στο ιστολόγιο μας. Απόλυτα σεβαστό!

Την καινούργια χρονιά θα πραγματοποιηθούν νέες δράσεις από τους μαθητές μας.