2Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ 03-12-2018

Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 03 Δεκεμβρίου 2018 η δεύτερη συνάντηση του προγράμματος «Από το Α ως το Ω. Μια Ακαδημία για Γονείς» στο Σχολείο μας θέμα

«Η απώλεια στη ζωή του παιδιού και του εφήβου»

Η προσκεκλημένη ομιλήτρια δρ. Μάγια Αλιβιζάτου, παιδοψυχολόγος, διασχολική συντονίστρια Ψυχοπαιδαγωγικού Τμήματος στο Ελληνοαμερικανικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα προσέγγισε σφαιρικά και ολοκληρωμένα το ομολογουμένως δύσκολο θέμα της απώλειας στα παιδιά και στους εφήβους. Μέσα από την ομιλία της εξήγησε στους συμμετέχοντες το τι συνιστά απώλεια και θρήνο στη ζωή μας, τους σωστούς τρόπους επεξήγησης και ενημέρωσης των παιδιών, τις συνήθεις αντιδράσεις των παιδιών στις απώλειες (διαζύγιο και πένθος) και τον θρήνο και τους τρόπους με τους οποίους μπορούν οι γονείς να προσφέρουν την υποστήριξή τους και να συμβάλλουν στην ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας.