eTwinning School!

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Μουρικίου  βραβεύτηκε  με τον  τιμητικό τίτλο του  eTwinning  School 2020- 2021!!!! Ένα σχολείο με όραμα  που ακολουθεί τους άξονες  της  συνεργασίας, της ομαδικής εργασίας, της καινοτομίας , της  βιωματικής  μάθησης,  της υλοποίησης συνεργατικών Ευρωπαϊκών προγραμμάτων.

Στα σχολεία  eTwinning , οι εκπαιδευτικοί  εργάζονται ως ομάδα, σχεδιάζοντας παιδαγωγικές δραστηριότητες. Συνεργάζονται και μοιράζονται καλές πρακτικές με τους συναδέλφους  τους τόσο εντός σχολείου όσο και με συναδέλφους  από σχολεία Ευρωπαϊκών κρατών.

Στα σχολεία eTwinning, οι μαθητές διαδραματίζουν ενεργό ρόλο στην ανάπτυξη του σχολείου.  Είναι οι «οδηγοί»  κάθε δράσης καινοτομίας και  εξοικειώνονται με τη χρήση της τεχνολογίας.  Είναι ο ισχυρός συνδετικός κρίκος ανάμεσα στο σχολείο και την οικογένεια . Οι πρεσβευτές  του eTwinning στα μέλη της τοπικής κοινότητας. Οι μικροί μαθητές, οι μεγάλοι eTwinners!