Τα παραμύθια που βραβεύτηκαν και οι συμμετοχές που πήραν μέρος σε διαδικτυακό διαγωνισμό συγγραφής παραμυθιού!

Πατήστε  εδώ: Συγχαρητήριο μήνυμα από την Αντιδήμαρχο Παιδείας, Εθελοντισμού και Κοινωνικής Μέριμνας Δήμου Εορδαίας Ρούλα Σεβαστού προς τους μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Μουρικίου για τη συμμετοχή τους στο διαδικτυακό διαγωνισμό συγγραφής παραμυθιού

Τα παραμύθια που βραβεύτηκαν και οι συμμέτοχες που πήραν μέρος στον διαγωνισμό που οργάνωσε η Ομάδα Μελέτης, Διατήρησης και Διάδοσης του Λαϊκού Παραμυθιού και Παιχνιδιού ,Παραμυθάδες και η Δημοτική Βιβλιοθήκη Καβάλας:

«Η Κορονοκοκκινιά»

Διακρίθηκε με το δεύτερο βραβείο στην κατηγορία Συλλογικών Παραμυθιών, δηλαδή παραμύθια που γράφτηκαν συνεργατικά από δύο ή και περισσότερα άτομα. Γράφτηκε και εικονογραφήθηκε από μαθητές της Β’ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Μουρικίου μαζί με τις μαμάδες και τη δασκάλα τους Γούλα Μαρία. ( Πατήστε πάνω στην εικόνα)

«Πες και συ «ΚΙ-ΚΙ-ΡΙΚΟΥ!!!»

Γράφτηκε και εικονογραφήθηκε από μαθητές του 1ου Νηπιαγωγείου Μουρικίου – Δυτικής Μακεδονίας.

Διακρίθηκε με το Ειδικό Βραβείο Εξαίρετης Παρουσίασης. Χωρίς να είχε ζητηθεί, εκτός από την εικονογράφηση του παραμυθιού, πραγματοποίησαν την ηχογράφησή του (μητέρα με παιδί).  Επίσης, γράψανε στίχους σχετικούς με το παραμύθι και η μητέρα της νηπιαγωγού Ευγενίας Κατσάλη το μελοποίησε και με την βοήθεια του διαδικτύου και πάλι, τα παιδιά το τραγούδησαν. ( Πατήστε πάνω στην εικόνα)

Οι συμμετοχές των μαθητών της Γ τάξης ( με την αλφαβητική σειρά δημοσίευσής τους ):

«Η Γη, το σπίτι μας!»

Το  παραμύθι Γράφτηκε από τον μαθητή της Γ΄τάξης , Συμεών Πέιτση ο οποίος και ζωγράφισε την εικόνα του παραμυθιού του! ( Πατήστε πάνω στην εικόνα)

«Ο έξυπνος Σταμάτης σώζει τον τόπο του!»

Το  παραμύθι γράφτηκε και εικονογραφήθηκε από τον μαθητή της Γ΄τάξης , Ιωάννη Τζιούφα  ο οποίος εικονογράφησε και το παραμύθι του! (Πατήστε πάνω στην εικόνα)

«Μαζί θα σώσουμε τη Γη!»

Γράφτηκε και εικονογραφήθηκε από την μαθήτρια της Γ ΄τάξης , Ελένη Μάτα!( Πατήστε πάνω στην εικόνα)

<<Το όνειρο των παιδιών γίνεται πραγματικότητα>> Το παραμύθι γράφτηκε και εικονογραφήθηκε από τον μαθητή της Γ΄τάξης Παναγιώτη Γραμματικόπουλο.

«Η πολύτιμη Γη μας!» της μαθήτριας της Γ τάξης του δημοτικού μας Σοφίας Μωϋσιάδου!

<<Τα φυτά ζωντανεύουν >> του μαθητή της Γ΄τάξης του σχολείου μας Ευάγγελου Τσίγκου

Στο άρθρο θα ανέβουν και τα υπόλοιπα παραμύθια μετά την ανάρτησή του στην ιστοσελίδα των << Παραμυθάδων>>.