Γιορτή Κάστανου!

Τα παιδιά του 1ου Δημοτικού και Νηπιαγωγείου Μουρικίου παρευρέθηκαν στην εκδήλωση <<Γιορτή του Κάστανου>>  η οποία πραγματοποιήθηκε για 8η χρονιά στο Εμπόριο του Δήμου  Εορδαίας! Στα πλαίσια ενός   Ευρωπαϊκού Προγράμματος   etwinning  “Το σεντούκι με τους κρυμμένους θησαυρούς” το οποίο πραγματοποιείτε από τους μαθητές της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης του Δημοτικού μας καθώς και τους μικρούς  μαθητές του  Νηπιαγωγείου μας,  η μασκότ του έργου αναζητεί θησαυρούς του τόπου!  Η μασκότ του έργου, ένας σκίουρος ανακοίνωσε στα παιδιά ότι χρειάζεται τη βοήθειά τους για να ανακαλύψουν τους θησαυρούς του τόπου τους. Ένας από αυτούς είναι τα κάστανα που είναι σε πληθώρα στο δάσος του χωριού, το Καστανόδασος. Εκεί παρευρέθηκαν μαζί μας όλες οι γυναίκες από το Σύλλογο Γυναικών ” Άγιος Μηνάς” και έδειξαν στα παιδιά τη διαδικασία για το βράσιμο των κάστανων. Στη συνέχεια μίλησε στα παιδιά η κυρία  Φρειδερίκη Μαγούλα Κοράφτσα για το συγκεκριμένο έθιμο και παρότρυνε τα παιδιά να αναπαραστήσουν τη διαδικασία. Η δράση έκλεισε με παραδοσιακό χορό γύρω από τη φωτιά με τους ήχους της Μπάντα Της Φλώρινας Των Αδελφών Βαλκάνη και  όλες τις γυναίκες από το Σύλλογο Γυναικών.
Ευχαριστούμε όλες τις γυναίκες από το Σύλλογο Γυναικών “Ο Άγιος Μήνας” που μας προσκάλεσαν στην υπέροχη εκδήλωση την οποία οργάνωσαν !!!!