Ενδοσχολική Επιμόρφωση “Τέχνη και Ιστορία” / In-school training “Αrt and/in teaching History”

Ενδοσχολική επιμόρφωση εκπαιδευτικών
Ημερομηνία: 22 Μαρτίου 2024
Εισηγητής: Τόκας Δημήτριος
Θέμα: “Η διδασκαλία της Ιστορίας μέσα από τα χόμπι μου”

IMG 20240305 092117

Ενδοσχολικη Επιμόρφωση Τέχνη και Ιστορία / The art of teaching History(Πηγή: Αρχείο του σχολείου)

Η διδασκαλία του μαθήματος της ιστορίας στο δημοτικό σχολείο υπήρξε πάντα μια πρόκληση για τον/την εκπαιδευτικό.
Με την εισήγηση αυτή γίνεται μια προσπάθεια προσέγγισης του μαθήματος μέσα από την τέχνη, τα χόμπι και γενικών τα ενδιαφέροντα τόσο του μαθητή όσο και του εκπαιδευτικού με στόχο, το συγκεκριμένο διδακτικό αντικείμενο, να γίνει όχι μόνο πιο εύκολο και κατανοητό αλλά και αγαπητό και επιθυμητό από τους μαθητές, τις μαθήτριες και τους εκπαιδευτικού. Ζωγραφική, γλυπτική, μουσική, ψαλτική, λογοτεχνία, θέατρο, μοντελισμός, βιτρό, ψηφιδωτό, graffity και ό,τι άλλο μπορεί να δελεάσει τον μαθητή αλλά και να αξιοποιηθεί από τον εκπαιδευτικό στην υπηρεσία της διδασκαλίας του ιστορικού γίγνεσθαι.

Ο διευθυντής

Κατηγορίες: Γ΄ τάξη Δημοτικού, Γενικά, Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών, Ιστορία Δ΄ δημοτικού, Ιστορία Ε΄ τάξης, Ιστορία Στ΄τάξης, Νέα Ανακοινώσεις. Ετικέτες: , , , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.