Ενδοσχολικές επιμορφώσεις / Intra-school trainings

20231222 120809

Επιμόρφωση «ΔΕΠΥ και Συμπερίληψη» / Education for teachers. (Πηγή: Αρχείο του σχολείου)

Στο σχολείο μας κατά το προηγούμενο έτος πραγματοποιήθηκαν ενδοσχολικές επιμορφώσεις που λόγω φόρτου εργασίας δεν υπήρξε δυνατότα να αναρτηθούν έγκαιρα ανακοινώσεις στο παρόν ιστολόγιό μας.

Τώρα, έστω και καθυστερημένα θα φροντίσουμε να ολοκληρώσουμε αυτή την υποχρέωση και ζητούμε από τις/τους εισηγήτριες-τές να μας συγχωρέσουν.

17 Νοεμβρίου 2023

Θέμα: «ΔΕΠΥ και Συμπερίληψη».

Εισηγήτρια: Σώρρα Χρυσάφη

20231222 104130

Επιμόρφωση «ΔΕΠΥ και Συμπερίληψη» 1 / Education for teachers. (Πηγή: Αρχείο του σχολείου)

Η διαφορετικότητα είναι στοιχείο της ανθρώπινης κοινωνίας και είναι, λοιπόν, αναμενόμενο ότι και στο σχολείο τα παιδιά που υποδεχόμαστε να παρουσιάζουν ιδιαιτερότητες.  Η διαφορετικότητα δημιουργεί ποικιλομορφία μέσα στις σχολικές τάξεις.

20231222 120233

Επιμόρφωση «ΔΕΠΥ και Συμπερίληψη» Εκπαιδευτικοί / Education for teachers. (Πηγή: Αρχείο του σχολείου)

Η διαταραχή ελλειμματικής προσοχής μπορεί να διαγνωστεί ήδη από τη νηπιακή ηλικία και παρουσιάζει συμπτώματα και χαρακτηριστικά τα οποία συζητήθηκαν στην επιμόρφωση. Επίσης, αναφέρθηκε ο τρόπος με τον οποίο οι εκπαιδευτικοί πρέπει να εντάξουν όλους τους μαθητές στη σχολική πραγματικότητα.

Η δασκάλα της παράλληλης στήριξης

Σώρρα Χρυσάφη

Κατηγορίες: Γενικά, Διαφορετικότητα/Diversity, Παράλληλη Στήριξη. Ετικέτες: , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.