Εσωτερική και Εξωτερική Αξιολόγηση Σχολικής Μονάδας / Internal and External Evaluation of our school unit

Ολοκληρώθηκε σήμερα η  Αποτίμηση Δράσης των ομάδων για την εσωτερική και εξωτερική αξιολόγηση της σχολικής μας μονάδας όπως αυτή ολοκληρώθηκε από τους εκπαιδευτικούς της κάθε ομάδας και εγκρίθηκαν από την υπ’ αρίθμ΄ 23/30-5-2022 με σκοπό να αναρτηθούν στην επίσημη πλατφόρμα από τους υπεύθυνους των ομάδων.

Αποτίμηση της Δράσης της Α Ομάδας “Διδακτικό έργο και αξιοποίηση ψηφιακών δυνατοτήτων”

Αλλαγές σε σχέση με τον αρχικό σχεδιασμό (εφόσον υπήρξαν)

Η τελική αξιολόγηση –αποτύπωση / διάχυση των αποτελεσμάτων ολοκληρώθηκε τον Μάιο. Επειδή όμως οι δράσεις συνεχίζονται έως τη λήξη του σχολικού έτους ενδέχεται να προστεθούν στοιχεία και τον Ιούνιο με παράλληλη ανάρτηση ή διόρθωση στη σχετική πλατφόρμα του Υπουργείου.

Αποτελέσματα της Δράσης

Τα αποτελέσματα της Δράσης ήταν θετικά, καθώς αυξήθηκε η ενασχόληση των εκπαιδευτικών και των μαθητών με το ιστολόγιο του σχολείου και αυξήθηκε και η επισκεψιμότητα σε αυτό.

Βαθμός επίτευξης των στόχων που είχαν τεθεί

1Σύρτε το δείκτη για να επιλέξετε βαθμό

1 = Ελάχιστα 2 = Μερικώς 3 = Σε μεγάλο βαθμό 4 = Πλήρως

3 = Σε μεγάλο βαθμό

Παράμετροι που διευκόλυναν την επίτευξη των στόχων

Το ενδιαφέρον που έδειξαν εκπαιδευτικοί και μαθητές στη χρήση του ιστολογίου.

Δυσκολίες που παρουσιάστηκαν

Οι δυσκολίες που παρουσιάστηκαν αφορούσαν δυσκολίες στη χρήση του τεχνικού εξοπλισμού από εκπαιδευτικούς και μαθητές και δυσκολίες στη συνεργασία των εκπαιδευτικών μεταξύ τους, με τους γονείς και με την τοπική κοινότητα.

Υλικό που παρήχθη ή αξιοποιήθηκε

Χρησιμοποιήθηκαν οι Η/Υ του σχολείου, το δίκτυο και το υλικό που παρήχθη φαίνεται από τις αναρτήσεις των εκπαιδευτικών και των μαθητών στο ιστολόγιο του σχολείου.

Επιμορφώσεις που τυχόν υλοποιήθηκαν στο πλαίσιο της Δράσης

Ενδοσχολική επιμόρφωση με Θέμα: «Ιστολόγια στο ΠΣΔ και η χρήση τους στην εκπαιδευτική διαδικασία – Από τη θεωρία στην πράξη». Στις 17/11/2021 με Υπεύθυνο Επιμορφωτή – Εισηγητή τον Τόκα Δημήτριο.

Προτάσεις για αξιοποίηση των πρακτικών που αναπτύχθηκαν στο πλαίσιο της Δράσης

Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να συνεχίσουν να χρησιμοποιούν το ιστολόγιο για διάφορα θέματα, όπως ανακοινώσεις, εκπαιδευτικό υλικό, υλικό για ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων, προβολή του σχολείου, εκπαιδευτικές εκδηλώσεις, επισκέψεις και δράσεις, ανακοινώσεις γενικής θεματολογίας και για θέματα που επιλέγουν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί.

Προτάσεις για αναγκαίες επιμορφώσεις στο πλαίσιο της δράσης

Επιμορφώσεις στη χρήση του τεχνικού εξοπλισμού από εκπαιδευτικούς και μαθητές.

Προτάσεις για συνέχιση της Δράσης/ για νέες Δράσεις το επόμενο έτος

Η χρήση του ιστολογίου μπορεί να συνεχιστεί και το επόμενο σχολικό έτος από τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές για διάφορα θέματα, όπως αναφέρθηκαν παραπάνω, με στόχο την ακόμα περισσότερο ενεργή συμμετοχή τους.

Αποτίμηση της Δράσης της Β Ομάδας “Αναβάθμιση του διδακτικού επιπέδου της σχολικής μονάδας και εξέλιξη των εκπαιδευτικών με συμμετοχή τους σε επιμορφωτικές δράσεις”

Αλλαγές σε σχέση με τον αρχικό σχεδιασμό (εφόσον υπήρξαν)

Αποτελέσματα της Δράσης

Τα αποτελέσματα της Δράσης ήταν θετικά αφού οι επιμορφούμενοι αξιολόγησαν τις επιμορφώσεις με μέσο όρο 3,5 σε πεντάβαθμη κλίμακα.

Βαθμός επίτευξης των στόχων που είχαν τεθεί

1Σύρτε το δείκτη για να επιλέξετε βαθμό

1 = Ελάχιστα 2 = Μερικώς 3 = Σε μεγάλο βαθμό 4 = Πλήρως

3 = Σε μεγάλο βαθμό

Παράμετροι που διευκόλυναν την επίτευξη των στόχων

Οι ενδοσχολικές επιμορφώσεις που πραγματοποιήθηκαν υλοποιήθηκαν μετά από διερεύνηση των αναγκών και των προτιμήσεων των εκπαιδευτικών.

Δυσκολίες που παρουσιάστηκαν

Η πραγματοποίηση επιμορφώσεων με άλλες ομάδες εκπαιδευτικών άλλων σχολείων.

Υλικό που παρήχθη ή αξιοποιήθηκε

Στην 1η ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα «Ιστολόγια στο ΠΣΔ και η χρήση τους στην εκπαιδευτική διαδικασία – Από τη θεωρία στην πράξη» οι εκπαιδευτικοί δημιούργησαν τα δικά τους ιστολόγια στο ΠΣΔ.

Στη 2η ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα «Πρώτες Βοήθειες στο Σχολείο» προβλήθηκαν βίντεο και χρησιμοποιήθηκε σχετική βιβλιογραφία για τις Πρώτες Βοήθειες.

Στην 3η ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα «Παιδιατρικές Πρώτες Βοήθειες» προβλήθηκαν βίντεο και χρησιμοποιήθηκε σχετική βιβλιογραφία για τις Παιδιατρικές Πρώτες Βοήθειες.

Στην 4η ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα «Θεατροπαιδαγωγική της Ανάγνωσης» προβλήθηκαν βίντεο και χρησιμοποιήθηκε σχετική βιβλιογραφία για θεατροπαιδαγωγικές τεχνικές στην ανάγνωση.

Στην 5η ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα «Μετάβαση σε Δημοτικό και Γυμνάσιο» και χρησιμοποιήθηκε σχετική βιβλιογραφία για τη μετάβαση των μαθητών από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό και τη μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο.

Επιμορφώσεις που τυχόν υλοποιήθηκαν στο πλαίσιο της Δράσης

Στο πλαίσιο της Δράσης υλοποιήθηκαν οι παρακάτω ενδοσχολικές επιμορφώσεις:

• «Ιστολόγια στο ΠΣΔ και η χρήση τους στην εκπαιδευτική διαδικασία – Από τη θεωρία στην πράξη»
  • «Πρώτες Βοήθειες στο Σχολείο»
  • «Παιδιατρικές Πρώτες Βοήθειες»
  • «Θεατροπαιδαγωγική της Ανάγνωσης»
  • «Μετάβαση σε Δημοτικό και Γυμνάσιο»

Προτάσεις για αξιοποίηση των πρακτικών που αναπτύχθηκαν στο πλαίσιο της Δράσης

Οι ενδοσχολικές επιμορφώσεις που υλοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια της Δράσης αφορούν τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των εκπαιδευτικών και μπορούν να τα αξιοποιήσουν και στη σχολική μονάδα και στη σχολική τάξη.

Προτάσεις για αναγκαίες επιμορφώσεις στο πλαίσιο της δράσης

Με βάση τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των εκπαιδευτικών θα μπορούσαν να πραγματοποιηθούν επιμορφώσεις για εμβάθυνση στη χρήση του ιστολογίου και τις αναρτήσεις που πραγματοποιούν.

Προτάσεις για συνέχιση της Δράσης/ για νέες Δράσεις το επόμενο έτος

Το επόμενο σχολικό έτος θα μπορούσαν να πραγματοποιηθούν επιμορφώσεις σε συνεργασία με άλλες ομάδες εκπαιδευτικών και επιμορφωτές εντός ή εκτός σχολείου.

Κατηγορίες: Γενικά. Ετικέτες: , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.