Ένας μικρός ρεμπέτης στο σχολείο μας / A little rebet at our school

rebetis

Κάντε κλικ στην εικόνα… να ακούσετε πώς περάσαμε… “Το ζεμπέκικο της Ευδοκίας“, του Μάνου Λοΐζου. Στο μπουζούκι ο Σπύρος Καρυτινός.

Υπέροχη εμπειρία ήταν για όλα εμάς τα παιδιά της Στ τάξης σήμερα Τετάρτη, 23-2-2022, που ένας συνομήλικος μας  ήρθε στο μάθημα της μουσικής με το μπουζούκι του να μας δείξει κάποια από τα μυστικά του λαϊκού οργάνου και να παίξει για μας. (Τηρώντας φυσικά όλα τα μέτρα ασφαλείας και τους κανόνες που προβλέπονται.)

Όλ’ αυτά έγιναν με πρωτοβουλία της μουσικού μας κυρίας Ρέντιτ Ειρήνης και του δασκάλου μας κυρίου Σπύρου Νιάρου, με ευκαιρία το αφιέρωμα για το ελληνικό αστικό τραγούδι, ρεμπέτικο και λαϊκό.

Ευχαριστούμε τον μικρό Σπύρο Καρυτινό  και του ευχόμαστε να ξανασυναντηθούμε πάλι.

Καλά ταξίμια…

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ τάξης!

Κατηγορίες: Γενικά, Νέα Ανακοινώσεις, Στ΄ τάξη. Ετικέτες: , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.

Ένα σχόλιο στο Ένας μικρός ρεμπέτης στο σχολείο μας / A little rebet at our school

1. Ο/Η Καρυτινός Σπύρος λέει:

Σας ευχαριστώ για την φιλοξενία . Πέρασα υπέροχα και ελπίζω να βρεθούμε πάλι.
    Καρυτινός Σπύρος.