Δευτέρα 24 Ιανουαρίου και Τρίτη 25 Ιανουαρίου, θα παραμείνουν κλειστά όλα τα σχολεία του νομού Αχαΐας

Κλειστά σχολεία αύριο σε Ναύπλιο και Άργος λόγω κακοκαιρίας

Φίλοι γονείς, μαθήτριες και μαθητές.

Σας κοινοποιώ ανάρτηση του Αντιπεριφερειάρχη Αχαΐας Χ. Μπονάνου, όπως δημοσιεύτηκε στα κοινωνικά δίκτυα. Για οποιαδήποτε  πληροφορία σε ότι αφορά την περίπτωση τηλεκπαίδευσης  (χρόνος – πρόγραμμα κλπ) θα ενημερωθείτε με νέα δημοσίευση μετά από τις οδηγίες που θα μας δοθούν επίσημα από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας. Μέχρι τώρα δεν έχουν υπάρξει επίσημες οδηγίες.

Ο Δ/ντής του σχολείου Τόκας Δημήτριος

Το κείμενο που δημοσιεύτηκε έχει ως εξής:

“Από τον Αντιπεριφερειάρχη Αχαΐας Χ. Μπονάνο, ανακοινώνεται ότι Δευτέρα 24 Ιανουαρίου και Τρίτη 25 Ιανουαρίου, θα παραμείνουν κλειστά όλα τα σχολεία του νομού λόγω της κακοκαιρίας “Ελπίς”.

Ο κ. Μπονάνος, αναφέρει ότι η απόφασή του, έχει στόχο την ασφάλεια των μαθητών, λόγω των δυσμενών καιρικών  συνθηκών, του έντονου παγετού κατά τις πρωινές κυρίως ώρες και τις ιδιαίτερα χαμηλές θερμοκρασίες που θα σημειωθούν.

Τα μαθήματα θα γίνουν μέσω τηλεκπαίδευσης.

Ο κ. Μπονάνος δήλωσε:
Προέχει η ασφάλεια μαθητών και εκπαιδευτικού προσωπικού.
Με τις χαμηλές θερμοκρασίες που θα επικρατήσουν και στην περιοχή μας η εφαρμογή του υγειονομικού πρωτοκόλλου είναι αδύνατη.
Μαθήματα με ανοιχτά παράθυρα σε τέτοιες θερμοκρασίες είναι ανέφικτο να πραγματοποιηθούν.
Αποφασίσαμε να παραμείνουν κλειστά τα σχολεία μας ,στην περιφερειακή ενότητα Αχαΐας για δυο μέρες.”

(Πηγή: https://tempo24.news)

Κατηγορίες: Γενικά, Εξ αποστάσεως εκπαίδευση, Νέα Ανακοινώσεις, Σύλλογος Γονέων. Ετικέτες: , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.