Εορτασμός 25ης Μαρτίου 2021 στον Άνω Αλισσό – Λιτά και απέριττα αλλά με συγκίνηση και ψυχή / 25th of March

Ανώνυμο-6

Αγαπητοί μαθητές και φίλοι,

Πρωτόγνωρη η κατάσταση στο σχολείο μας και στην τοπική κοινωνία. Απ’ αυτό δεν μπορούσε να εξαιρεθεί ο εορτασμός της 25ης Μαρτίου.

Ένας εορτασμός στο χωριό μας που σημαδεύτηκε από την αναγκαστική ανθρώπινη απουσία αλλά και από τη συγκίνηση που προκλήθηκε εξαιτίας της.

Ένας εορτασμός που η καλύτερή του περιγραφή γίνεται με τη φωτογραφία που ακολουθεί.

Ένα άδειο από ανθρώπους μνημείο αλλά κι ένα στεφάνι της ελληνικής ψυχής.

Κι όμως αξίζει να αναφερθεί η τήρηση του τυπικού με ευλάβεια κι ευθύνη από τον ιερέα μας π. Λαθούρο κατά τη Θεία Λειτουργία, την επιμνημόσυνη δέηση και τη δοξολογία, που έγιναν σύμφωνα με τις οδηγίες της Μητρόπολης,  στολισμός, σημαιοστολισμός  και μουσικό αφιέρωμα από το άδειο από μαθητές κι εκπαιδευτικούς σχολείο μας και μια σεμνή, μοναχική και ταπεινή, ιδιωτική κατάθεση στεφάνου στο μνημείο ηρώων από την πρόεδρο του Τοπικού κα Μπεζεριάνου.

Άδειο χωριό από ανθρώπινη παρουσία αλλά γεμάτο ψυχή και δέος σε μια ελάχιστη και απέριττη κίνηση απόδοσης τιμών, αλλά και χρέους ευγνωμοσύνης, σε αυτούς κι αυτές που θυσιάστηκαν για εμάς.

Κυρία Μπεζεριάνου σας ευχαριστούμε γιατί στην πράξη σας αντικατοπτρίζεται το συναίσθημα και η ευθύνη όλων μας.

Ο διευθυντής του Σχολείου Τόκας Δημήτριος

Κατηγορίες: 25η Μαρτίου, Γενικά, Επετειακά, Νέα Ανακοινώσεις. Ετικέτες: , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.