Εγγραφή των μαθητών μας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ). Register

Φίλοι γονείς,

Η εγγραφή των παιδιών σας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) έχει γίνει από την προηγούμενη χρονιά και ο κάθε μαθητής έχει πάρει ένα όνομα χρήστη (username) (για παράδειγμα:a12345 ή kalong20 κλπ) κι ένα κωδικό (Password).

Όσοι μαθητές δεν το έχουν κάνει από πέρυσι ή έχουν χάσει τον κωδικό τους το σχολείο φρόντισε για καινούριους. Ο κάθε μαθητής έχει τους κωδικούς του στο φάκελο ή τετράδιο του μαθήματος ΤΠΕ ή στο πρόχειρό του. Σε περίπτωση που δεν τους βρίσκει επικοινωνήστε με τη δασκάλα – το δάσκαλο ή τον διευθυντή.

Με αυτούς τους κωδικούς τα παιδιά μπορούν να έχουν πρόσβαση στο ΠΣΔ έχοντας το δικό τους email.

Πώς “μπαίνω” στο ΠΣΔ;

Πληκτρολογώ τη διεύθυνση http://webmail.sch.gr ή το αναζητώ στην Google

και όταν ζητήσει βάζω το όνομα χρήστη και τον κωδικό.

Το email του κάθε παιδιού είναι το όνομα χρήστη με την κατάληξη …@sch.gr. (Για παράδειγμα a12345@sch.gr).

Με αυτό το email θα πρέπει να γίνεται η επικοινωνία με το σχολείο και η χρήση του αφορά μόνο εκπαιδευτικά θέματα.

Με τους ίδιους κωδικούς ο μαθητής μπορεί να εγγραφεί και να παρακολουθήσει την πλατφόρμα e-me, να έχει δικό του ιστολόγιο κι άλλα πολλά που θα τα βρείτε στις οδηγίες ή στη βοήθεια όταν ανοίξει τον λογαριασμό του.

Καλή επιτυχία

Ο δάσκαλος και διευθυντής σας

Κατηγορίες: Γενικά, Εξ αποστάσεως εκπαίδευση, Νέα Ανακοινώσεις, Σύλλογος Γονέων. Ετικέτες: , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.