Επιστροφή στο σχολείο / Back to school

Τα σχολείο μας επιτέλους ανοίγει και για τα παιδιά του…!

Από εμάς έχουν γίνει όσα περισσότερα μπορούσαμε με:

• σχολαστικό καθαρισμό του σχολείου,
  • επικοινωνία με μαθητές και γονείς,
  • έναρξη ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης πριν την καθιέρωσή της από το Υπουργείο (με χρήση του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, του ιστολογίου του σχολείου, του τηλεφώνου, των φωτοτυπημένων εγγράφων και των πλατφορμών τηλεκπαίδευσης του Υπουργείου όταν αυτές έγιναν προσβάσιμες),
  • συμπαράσταση σε οικογένειες με υλικό για την τηλεκπαίδευση,
  • λήψη όλων των αναγκαίων μέτρων και αποφάσεων για την επαναλειτουργία του σχολείου,
  • και κλείσαμε με την απολύμανση του σχολείου στις 30/5/2020, με δική μας πρωτοβουλία και δαπάνη.

Μένει τώρα να έρθουν τα παιδιά μας πίσω και γι αυτό το λόγο αναδημοσιεύουμε τα σχετικά άρθρα με οδηγίες και πληροφορίες που έχουμε αναρτήσει :

Πίσω στα θρανία (Λειτουργία σχολείου από 1/5/2020) / Open schools

Οδηγίες επιστροφής στο ΣΧΟΛΕΙΟ για τα «Σαϊνοξεφτέρια» μου

(με πιο αναλυτικές οδηγίες για τους μικρότερους μαθητές αλλά και για τους υπόλοιπους).

Όσο για τους γονείς, αλλά και εκπαιδευτικούς, που ενδιαφέρονται για περισσότερες πληροφορίες δημοσιεύουμε τους συνδέσμους με τις σχετικές εγκυκλίους:

1. ΕΞΕ – 63417 – 2020 – Επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης(1)

2. ΦΕΚ 2026-Β-2020

3. Οδηγίες για δημοτικά σχολεία

4. Ενημέρωση σχετικά με τις οδηγίες της Επιτροπής Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας από λοιμογόνους παράγοντες

5. egk10486-26052020 6. 20200518_ypes

6. epistrofi-sta-thrania-oles-oi-odigies-toy-eody-pros-sholeia-mathites-kai-goneis ESOS

Προσοχή όμως! Οι πρώτες δυο μέρες είναι καθαρά διερευνητικές για να βρούμε τα προβλήματα που μορεί να δημιουργηθούν αλλά και τις κατάλληλες λύσεις. Και γι αυτό αναμένουμε από την πράξη, δοκιμή και πλάνη να οριστικοποιήσουμε τα όποια μικροζητήματα απασχολούν γονείς και εκπαιδευτικούς.

Τέλος, οι μεταφορές θα γίνουν  κανονικά και σύμφωνα με τις γραπτές και προφορικές οδηγίες της Περιφέρειας Δ. Ελλάδας και του Δ/ντή της Α/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας μπορούν να μεταφέρονται έως 4 μαθητές σε κάθε ταξί και η χρήση μάσκας και γαντιών δεν είναι υποχρεωτική.

Σας περιμένουμε με μια ζεστή αγκαλιά έστω και από απόσταση…!

Ο διευθυντής του σχολείου

Κατηγορίες: Γενικά, Εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Ετικέτες: , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.