29 – 5 – 2020 Εργασίες για τα «Λαβυρινθοσαΐνια» μου…

29 – 5 – 2020

«Λαβυρινθοσαΐνια» μου,

Τρεις μερούλες μόνο

για να γίνουμε πουλιά

τρεις μερούλες μόνο

για να φτιάξουμε φωλιά!

Οι φωλιές που θα έχουμε θα είναι δύο. Είμαστε βλέπετε δεκαέξι και μια κυρία και πρέπει να χωριστούμε λιγάκι.

Η πρώτη φωλιά θα έχει τα παιδάκια που το επώνυμό τους αρχίζει από Α μέχρι εκείνα που το επώνυμό τους αρχίζει από Καρ.

Η δεύτερη φωλιά θα έχει τα παιδιά που το επώνυμό τους αρχίζει από Κασ μέχρι εκείνα που το επώνυμό τους αρχίζει από Χατ.

Βλέπετε, πρέπει να υπακούσουμε στους κανόνες και να χωριστούμε με αλφαβητική σειρά.

Εμείς όμως θα βάλουμε τα δυνατά μας, θα προσπαθήσουμε και θα περάσουμε ωραία!

Πρόλαβα και μίλησα με τους γονείς της φωλιάς 2 αλλά και με ένα «Σαΐνι».

Μου μένουνε οι γονείς της φωλιάς 1. Θα γίνει κι αυτό!

Είμαι πάααααααααααααααααααααααρα πολύ χαρούμενη, γιατί φαίνεται ότι θα γεμίσουν σχεδόν και οι δύο οι φωλιές.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Με τα γλυκά και τα κεράσματα για τα «Σαΐνια» που γιόρταζαν αστειευόμουνα λιγάκι!

Προς το παρόν δεν μπορούμε να το κάνουμε, γιατί πρέπει να ακολουθήσουμε ΟΛΟΙ  τους κανόνες και δε χρειάζεται να φέρετε κάτι.

ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!

Η κυρία σας

Παπαδημητρακοπούλου Ευγενία – Τζένη

Κατηγορίες: Β΄ Τάξη Δημοτικού, Γλώσσα Β΄ Δημοτικού, Εξ αποστάσεως εκπαίδευση, Μαθηματικά Β΄ Δημοτικού. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.