Bonjour!!!! Bonne Fête Nadine-Hélène- Constantin- !!!!

Bonjour  et Bonne Fête Nadine-Hélène- Constantin !!!!!!!

Χρόνια Πολλά σε όσους γιορτάζουν και σε όσους έχουν στην οικογένεια τους εορτάζοντες!

Ελπίζω να είστε όλοι καλά!!!

Σήμερα έχει η κάθε τάξη τις ασκήσεις της αλλά και τη θεματική μας   << Γνωρίζοντας τη Γαλλία ….. >>

Ας ξεκινήσουμε :

Ε’ τάξη

Ας παίξουμε…..

Ας θυμηθούμε τα παιχνίδια στη σελ 24 του βιβλίου μας και μετά το ρήμα jouer (παίζω )

και να θυμηθούμε :

Μετά την άσκησ 1  εδώ  άσκηση 2  εδώ άσκηση 3  εδώ  πήγαινε και πάτησε το play game

ΣΤ ‘ τάξη

Επανάληψη στα ρούχα και στα χρώματα

και

Μετά κάνε την άσκηση 1 εδώ (κάνεις κλικ σε κάθε καρτέλα τις λέξεις που αναφέρει η ετικέτα – vêtements – couleurs), έπειτα την άσκηση 2 εδώ και μια άσκηση 3 – επανάληψη στα χρώματα εδώ Τέλος ένα παιχνίδι με défilé de mode εδώ  (ξεκινάτε πατώντας το start ΑΡΙΣΤΕΡΑ )

Γνωρίζοντας τη Γαλλία …… συνέχεια

Από το puzzle της προηγούμενης εβδομάδας είδαμε  ότι το vidéo αυτής της εβδομάδας είναι La Tour Eiffel   Πάμε να το γνωρίσουμε καλύτερα  vidéo 1  εδώ    vidéo 2   εδώ

και βέβαια το puzzle για το vidéo της επόμενης εβδομάδας . εδώ

Να περνάτε καλά!!!!!

Madame Ioanna

Κατηγορίες: Γαλλική Γλώσσα / French Language. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.