Απλά κι Ευέλικτα – Εκδρομή στα Μουσεία – Εικονική περιήγηση (για όλες τις τάξεις) / Visiting Greek museums

Παιδιά μου, Σαββατοκύριακο! Σηκωθείτε, ώρα για εκδρομή…

Εικονική επίσκεψη σε μουσεία της πατρίδας μας και διαδραστικά παιχνίδια.

Ετοιμάστε τα σακίδιά σας και πάμε…!

Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο Αθηνών – – Greek National Archaeological Museum (Πηγή: http://arhaiologia.gr)

1. ΜουσείοΑκρόπολης – Εκπαιδευτικό Υλικό – ΚεντρικήΣελίδα

Διαδραστικά  Παιχνίδια

α) Ζωγράφισε την πεπλοφόρο

β) Παιχνίδι με την Αθηνά τη Θεά της Ακρόπολης

γ) Η Ζωοφόρος του Παρθενώνα

2. Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

3. Εθνική Πινακοθήκη Μουσείο Αλέξανδρου Σούτσου

4. Εθνικό Ιστορικό Μουσείο

Και για να ξεκουραστούμε στο δρόμο για τα μουσεία, στην αναμονή από αίθουσα σε αίθουσα ή στην επιστροφή από το ταξίδι μας ας διαβάσουμε κάτι:

5. Φιλαναγνωσία

Οι Ιστότοποι είναι εγκεκριμένοι από το Υπουργείο Παιδείας και η πλοήγηση ασφαλής για τα παιδιά. Καλό σας εικονικό ταξίδι.

Ο δάσκαλος και διευθυντής σας

Κατηγορίες: Α΄ Τάξη Δημοτικού, Β΄ Τάξη Δημοτικού, Γ΄ τάξη Δημοτικού, Γενικά, Δ΄ τάξη δημοτικού, Διδακτικό Υλικό, Ε΄ τάξη, Εξ αποστάσεως εκπαίδευση, Ευέλικτη Ζώνη, Νέα Ανακοινώσεις, Στ΄ τάξη, Σύλλογος Γονέων. Ετικέτες: , , , , , , , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.