Ανώνυμο-3

Μπορούμε να τα καταφέρουμε / We can do it (Πηγή:https://superuser.com)

Φίλοι γονείς και κηδεμόνες,

Εύχομαι υγεία και δύναμη σε όλους εσάς, τα παιδιά και τους γύρω σας.

Από το Υπ. Παιδείας γίνεται μια προσπάθεια για εξ αποστάσεως εκπαίδευση για όσο χρονικό διάστημα κρατήσει η παρούσα κατάσταση.

Αυτό προϋποθέτει κάποιες ενέργειες από την υπηρεσία μας, από εμάς τους εκπαιδευτικούς αλλά και από εσάς τους γονείς των μαθητών. Είναι μια διαδικασία πρωτόγνωρη για όλους και απαιτεί καλό συντονισμό, συνεργασία και προσπάθεια. Υπάρχουν βέβαια δυσκολίες όπως η αδυναμία πρόσβασης αρκετών παιδιών σε ΗΥ, η αδυναμία των υποδομών να υποστηρίξουν το εγχείρημα για όλους τους μαθητές της Ελλάδας παράλληλα αλλά και η άγνοια και η ανυπαρξία εκπαίδευσης και εμπειρίας σε πολλούς από εμάς. Με καλή διάθεση όμως μπορούμε να τα ξεπεράσουμε όλα με στόχο πάντα το καλό των παιδιών μας.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

ΠΡΟΣΟΧΗ: Σε αυτή τη φάση η διαδικασία θα γίνει ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΤΗΣ ΣΤ΄ ΚΑΙ ΤΗΣ Ε΄ ΤΑΞΗΣ. Μόλις ολοκληρωθεί η καταγραφή ή επικαιροποίηση των email των παιδιών αυτών θα περάσουμε τα στοιχεία των Γ΄ και Δ΄  τάξεων και μετά στις μικρότερες.

Το πρώτο που πρέπει να γίνει από εσάς, σε αυτή τη φάση, είναι να μας κοινοποιήσετε μια διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (δηλαδή ένα δικό σας e mail επικοινωνίας).

Αυτό μπορεί να γίνει με αποστολή email στο tokasd@sch.gr, στο mail@dim-an-aliss.ach.sch.gr με sms στο 6972358924 ή κάνοντας ένα σχόλιο στο άρθρο του ιστολογίου μας.

Ο τίτλος (θέμα) θα πρέπει να είναι: e mail επικοινωνίας, το όνομα του μαθητή και η τάξη του.

Πχ “Εmail επικοινωνίας μαθητή, Παναγιωτόπουλου Νικόλαου, Β΄ τάξη”

Στο κείμενο θα πρέπει εκεί να αναγράφεται το όνομα του κηδεμόνα, το όνομα του μαθητή η τάξη του, το e mail επικοινωνίας και ένα κινητό τηλέφωνο για περίπτωση κάποιος να έχει αλλάξει νούμερο.

Πχ “Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος, πατέρας του Παναγιωτόπουλου Νικόλαου, Β τάξη, panagiotk@yahoo.gr” 697….89

Το άρθρο αυτό είναι αναρτημένο στο  ιστολόγιό μας https://blogs.sch.gr/dimanali/ με τίτλο «e mail γονέων – μαθητών» και θα αποσταλεί και με μήνυμα στα κινητά όλων των γονέων του σχολείου.

Με καλή διάθεση πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε.

Να επισκέπτεστε το ιστολόγιο για ο,τιδήποτε νεότερο…!

Να προσέχετε όλοι σας

Ο διευθυντής του σχολείου

Κατηγορίες: Γενικά, Νέα Ανακοινώσεις, Σύλλογος Γονέων. Ετικέτες: , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.

2 Responses to Αποστολή Ηλ. Διεύθυνσης γονέων στο σχολείο για σύγχρονη και ασύγχρονη τηλεκπαίδευση/ Emails

1. Ο/Η Νικολοπουλου Βασιλικη λέει:

Email του μαθητή Αλεξάνδρου Κ…..

2. Κυρία Νικολοπούλου το έλαβα. Σας ευχαριστώ πολύ και να προσέχετε όλοι σας.
    Ο διευθυντής