Επιστολή προς τους γονείς και μαθητές (Α΄ τάξης) / Letter

Αγαπητοί γονείς  της Α΄ τάξης,

Εύχομαι υγεία και ψυχραιμία σε όλους μας. Είναι ένα δύσκολο διάστημα αλλά πιστεύω ότι με υπευθυνότητα απέναντι στον εαυτό μας και τους συμπολίτες μας και τηρώντας τους κανόνες ατομικής υγιεινής όλα θα αντιμετωπιστούν. Τώρα που έχετε περισσότερο χρόνο με τα παιδιά σας προσπαθήστε να τον εκμεταλλευτείτε και να τον αξιοποιήσετε όσο πιο εποικοδομητικά και ποιοτικά μπορείτε.  (Δε σας δίνονται συχνά τέτοιες ευκαιρίες).

Ορισμένες ενδεικτικές δραστηριότητες με τα παιδιά σας είναι οι ακόλουθες:

• Διαβάστε βιβλία και ομορφύνετε τον εσωτερικό  κόσμο.τους κόσμο.
  • Αφηγηθείτε ιστορίες και βάλτε και τα παιδιά να αφηγηθούν.
  • Βάλτε τα παιδιά σε όμορφα παιχνίδια αναγνωστικής δεξιότητας. Π.χ. να διαβάσουν ένα κείμενο αργά, γρήγορα, ανάποδα, μπερδεμένα, με διαφορετικό ύφος (λυπημένα , χαρούμενα κλπ)
  • Παίξτε επιτραπέζια με γράμματα κι αριθμού (Scrable, κρεμάλα κ.α.)
  • Δείτε ντοκιμαντέρ ή ταινίες εκπαιδευτικού περιεχομένου.
  • Φορέστε ποδιές και μαγειρέψτε γλυκά ή αλμυρά (μη ξεχάσετε να μου κρατήσετε κι εμένα). 🙂
  • Ζωγραφίστε πολύ και γεμίστε με χρώματα .
  • Πηγαίνετε βόλτες με τα ποδήλατά σας.
  • Εξασκήστε τα μικρά σας αγγελούδια στο γνωστικό τους κομμάτι μέσα από παιχνίδια στον ηλεκτρονικό υπολογιστή (π.χ.  παιχνίδια ορθογραφίας).

Αφήστε τα παιδιά σας να βαρεθούν….. Η βαρεμάρα φέρνει θεαματικά αποτελέσματα!!!

Από την άλλη πλευρά είναι καλό να έχουν μια συγκεκριμένη καθημερινή ρουτίνα (πρόγραμμα) το οποίο θα πρέπει να το διαμορφώσετε από κοινού.  Π.χ. τι ώρα ξυπνάω, τρώω, φτιάχνω το δωμάτιό μου, παίζω, διαβάζω, βλέπω τηλεόραση κλπ. Δεθείτε μαζί τους, αγκαλιάστε τα και απολαύστε ο ένας τον άλλον.

Σας εύχομαι καλή δύναμη, υγεία και γρήγορη επιστροφή στην καθημερινότητα.

Η δασκάλα των παιδιών μας

Γεωργία Θεοδωροπούλου

Υλικό για μαθητές

Κατηγορίες: Α΄ Τάξη Δημοτικού, Γενικά, Γλώσσα Α΄ Δημοτικού. Ετικέτες: , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.

2 Responses to Επιστολή προς τους γονείς και μαθητές (Α΄ τάξης) / Letter

1. Ο/Η Κουτρουλη Γεωργία λέει:

Κύρια Γεωργία σε αγαπώ,
    Ανδρέας.

2. Ο/Η Γεωργια Θεοδωροπούλου λέει:

Κι εγώ σε αγαπώ πολύ Ανδρέα μου όπως κι όλα τα παιδικά! Να ξέρεις όλες αυτές τις μέρες…έχω φτιάξει και το απίθανο κέικ σου (από αυτό που με κερνάς στο διάλειμμα)!
    Θεοδωροπούλου Γεωργία