Επιστολή σε γονείς και κηδεμόνες / Letter to parents

mass-mailing

Φίλοι γονείς και κηδεμόνες,

Για μια ακόμα φορά σας εύχομαι υγεία, και κουράγιο αυτές τις δύσκολες και απαιτητικές για όλους μας στιγμές.

Όπως παρατηρήσατε στο blog του  σχολείου (https://blogs.sch.gr/dimanali/) ξεκίνησαν να αναρτώνται οδηγίες, εργασίες, συμβουλές, πληροφορίες κλπ για να βοηθηθούν τα παιδιά σας, κι εσείς, αυτές τις στιγμές που όλες οι οικογένειες μας δοκιμάζονται.

Παράλληλα, προωθούμε όποια ενημέρωση έχουμε από την υπηρεσίας μας και τους υπεύθυνους φορείς.

Το ιστολόγιό μας αυτή την περίοδο ίσως είναι ο μόνος επίσημος και ασφαλής τρόπος για να επικοινωνούμε και καλό θα ήταν όσοι γονείς έχουν πρόσβαση, αλλά και ο ένας με τον άλλο, να βρισκόμαστε σε επικοινωνία για το καλό των παιδιών μας και των γύρω τους.

Μπορείτε να προωθείτε το υλικό και σε οικογένειες παιδιών άλλων σχολείων.

Τα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας μας είναι κλειστά αλλά δεν βρισκόμαστε σε διακοπές και οφείλουμε να προετοιμαστούμε.

Στο δικό  μας δημοτικό συγκεκριμένα, μέσα στο Σαββατοκύριακο, τελειώνουν οι εργασίες σχολαστικού καθαρισμού και επισκευών που ξεκινήσαμε την προηγούμενη εβδομάδα και έχουμε προμηθευτεί, με πίστωση, ό,τι κρίθηκε αναγκαίο από τους αρμόδιους φορείς για την αντιμετώπιση της κατάστασης (μάσκες, γάντια, θερμόμετρα κα).

Τέλος, περιμένουμε οδηγίες για τη διαχείριση της κρίσης και ελπίζουμε στην γρήγορη επιστροφή μας στην κανονικότητα.

Καλή σας δύναμη, και μη χάνετε την πίστη σας και την ελπίδα, με προσοχή πάντα και υπευθυνότητα. Υπάρχουν άνθρωποι που εξαρτώνται  από εμάς και οφείλουμε, τόσο εσείς ως γονείς και κηδεμόνες όσο κι εμείς ως εκπαιδευτικοί, να τους στηρίξουμε, να τους ενθαρρύνουμε με τη στάση και το παράδειγμά μας και να τους καθοδηγήσουμε με υπευθυνότητα, αγάπη και επαγγελματισμό.

Ευχαριστούμε όλους εσάς που βοηθάτε στο έργο μας. Θα είμαστε κι εμείς πάντα δίπλα σας.

Ο διευθυντής του σχολείου

Κάντε κλικ στον σύνδεσμο που ακολουθεί για να ενημερωθείτε για τις τελευταίες αποφάσεις της κυβέρνησης σε σχέση με τον κορονοϊό.

ΦΕΚ 55Α-11022020 ΠΝΠ ΚΟΡΩΝΟΙΟΣ

Κατηγορίες: Γενικά, Νέα Ανακοινώσεις, Σύλλογος Γονέων. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.