Σχέδιο δράσης αναφυλαξίας από το σχολείο. Οδηγίες για γονείς / Anaphylactic action plan

Αγαπητοί γονείς,

Στην προσπάθεια που γίνεται από το σχολείο μας για την προστασία της υγείας των μαθητών/τριών αλλά και την αντιμετώπιση των αλλεργιών και των συνέπειών τους που ενδεχομένως τους ταλαιπωρούν, θα σας παρακαλούσαμε, αν το παιδί σας έχει πιστοποιημένα κάποια αλλεργία, να δώσετε στον θεράποντα ιατρό να συμπληρώσει το έγγραφο που ακολουθεί (Σχέδιο Δράσης Αναφυλαξίας) και να το προσκομίσετε στο σχολείο.

Θα ήταν μεγάλη βοήθεια για μας, και αφορά άμεσα την σωστή αντιμετώπιση μιας ενδεχόμενης αλλεργικής αντίδρασης  που θα παρουσιάσει ο μαθητής ή η μαθήτρια στο σχολείο και την προστασία της υγείας του, αλλά και ίσως της ζωής του.

Το συγκεκριμένο έγγραφο αποτελεί και υπεύθυνη δήλωση του γονέα για τη χορήγηση των φαρμάκων που αναγράφονται στον μαθητή.

Θετική ή αρνητική δήλωση γονέα /parent statement (Πηγή: Αρχείο του σχολείου)

Σχέδιο Δράσης Αναφυλαξίας / Anaphylactic Action Plan (Πηγή : Dr Αικατερίνη Μπρίνια (Αλλεργιολόγος)

Σχέδιο Δράσης Αναφυλαξίας – Έγγραφο για συμπλήρωση απ΄τον γονέα

Κατηγορίες: Γενικά, Νέα Ανακοινώσεις, Σύλλογος Γονέων. Ετικέτες: , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.