Ιστορική Γραμμή Βυζαντινής Ιστορίας / Byzantine History Line

Ανώνυμο-8

Εμείς, οι μαθήτριες και οι μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας, ετοιμάσαμε για σας τη δική μας “Ιστορική γραμμή”  της Βυζαντινής Ιστορίας. Σε κάθε μας μάθημα θα κάνουμε και μια καινούρια ανάρτηση, και στο τέλος της χρονιάς θα τη δημοσιεύσουμε, ως σύνολο, για να τη μοιραστούμε μαζί σας! Απολαύστε τη κάνοντας κλικ στις εικόνες που ακολουθούν…!

7. Η Κωνσταντινούπολη οχυρώνεται και στολίζεται με μεγάλα έργα / Konstantinoupolis is being fortified -Τσίπα Βιργινία Ευγενία- (Πηγή: Αρχείο του σχολείου)

6. Η Κωνσταντινούπολη μια νέα αυτοκρατορία / Konstantinoupolis a new Empire -Αθανασίου Δήμητρα, Γεωργίου Γρηγορία, Γεωργίου Ελευθερία, Παναγιωτοπούλου Μαρία- (Πηγή: Αρχείο του σχολείου)

5. Μεγάλες αλλαγές στη διοίκηση της αυτοκρατορίας /Changes in the Empire  -Κελεσίδη Παρασκευή- (Πηγή: Αρχείο του σχολείου)

5. Μεγάλες αλλαγές στη διοίκηση της αυτοκρατορίας /Changes in the Empire -Μεγαλίδου Κωνσταντίνα- (Πηγή: Αρχείο του σχολείου)

2. “Οι Έλληνες κατακτούν τους Ρωμαίους με τον πολιτισμό τους” / “The Greeks conquer the Romans by their culture”. -Νταλάπα Μαρία Κωνσταντίνα-  (Πηγή: Αρχείο του σχολείου)

1. “Οι Ρωμαίοι κατακτούν τους Έλληνες” / “The Romans conquered the Greeks” -Αθανασίου Δήμητρα-  (Πηγή: Αρχείο του σχολείου)

Πρότυπο σελίδας Ιστορικής Γραμμής για χρήση από τους εκπαιδευτικούς (Πηγή: Αρχείο του σχολείου)

Κατηγορίες: Γενικά, Ιστορία - Μυθολογία, Ιστορία Ε΄ τάξης. Ετικέτες: , , , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.

2 Responses to Ιστορική Γραμμή Βυζαντινής Ιστορίας / Byzantine History Line

1. Ο/Η 오피시티 λέει:

First of all I want to say fantastic blog! I had a quick question which I’d like to ask if you don’t
    mind. I was curious to know how you center yourself and clear
    your mind prior to writing. I’ve had a difficult time clearing my
    thoughts in getting my thoughts out there. I truly do enjoy writing however it just seems like
    the first 10 to 15 minutes are lost simply just trying to
    figure out how to begin. Any recommendations
    or tips? Thanks!

2. Ο/Η opart1 λέει:

My partner and I stumbled over here different page and thought I might check things out.

I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking into your
    web page yet again.