Το έπος του ’40, ζωγραφισμένο από τον Αλέξανδρο Αλεξανδράκη / Alexandros Alexandrakis, the painter

Αέρα-4-940×198

Το βρήκαμε τυχαία, δημοσιευμένο στο ιστολόγιο του 88 Δημοτικού σχολείου Αθηνών, (https://blogs.sch.gr/88dimath) από το Στ1. Συγχαίρουμε τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς τους και πιστεύουμε ότι αξίζει να μοιραστούμε τη δουλειά τους μαζί σας.

Πρόκειται για μια παρουσίαση στο ζωγράφο του 1940 που με το πινέλο και την πένα του κράτησε αθάνατες τις πιο ένδοξες στιγμές του προηγούμενου αιώνα.

Κάντε κλικ στην εικόνα που ακολουθεί… (Τόκας Δημήτριος)

Proelasi-300x246

«Προέλασις», (1945) Ελαιογραφία σε μουσαμά του Αλέξανδρου Αλεξανδράκη / A. Alexandrakis the painter (Πηγή: 88ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών)

Κατηγορίες: Γενικά, Ιστορία Στ΄τάξης, Στ΄ τάξη. Ετικέτες: , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.