ΕΓΓΡΑΦΕΣ Α΄ ΤΑΞΗΣ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2021-2022

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
ΑΠΟ 1 ΜΑΡΤΙΟΥ ΕΩΣ  20 ΜΑΡΤΙΟΥ 2021,

έπειτα από  ραντεβού στο τηλέφωνο 2114078780

Η εγγραφή του μαθητή ή της μαθήτριας  στην Α’ τάξη γίνεται σύμφωνα με το Π.Δ. 79/2017 (όπως τροποποιήθηκε  στην παρ2 του άρθ.44 του ν.4777/2021),  όταν ο μαθητής συμπληρώσει το 6ο έτος της ηλικίας του (31 Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής). Φέτος εγγράφονται στην Α΄ τάξη τα παιδιά που γεννήθηκαν

από 1-1-2015 έως 31-12-2015

Δικαιολογητικά εγγραφής

Απαραίτητες προϋποθέσεις και δικαιολογητικά για την πρώτη εγγραφή είναι :

1. Πιστοποιητικό γεννήσεως Δήμου ή Κοινότητας (Δεν προσκομίζεται από τους γονείς αλλά αναζητείται αυτεπάγγελτα από το Σχολείο).
  2. Βιβλιάριο Υγείας (Έλεγχος εμβολίων) ή άλλο στοιχείο που αποδεικνύει τον επαρκή εμβολιασμό του παιδιού.
  3. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Συμπληρώνεται από τον παιδίατρο και επιστρέφεται συμπληρωμένο στο Σχολείο μέχρι 11 Σεπτεμβρίου 2020. Διευκρινίζεται ότι αν δεν προσκομιστεί εγκαίρως, το παιδί δε θα μπορεί να πάρει μέρος στο μάθημα  της Γυμναστικής).
  4. Πιστοποιητικό γεννήσεως μεταφρασμένο από επίσημο μεταφραστή, προκειμένου για παλιννοστούντες ή αλλοδαπούς μαθητές ή Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης.
  5. Λογαριασμός ΔΕΚΟ ή οποιοδήποτε άλλο έγγραφο πιστοποιεί τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας σας.
  6. Παρακαλούμε πολύ, αν υπάρχει δικαστική απόφαση επιμέλειας τέκνου, να προσκομιστεί αντίγραφό της στο Σχολείο.
  7. Βεβαίωση φοίτησης νηπιαγωγείου.

Η Διευθύντρια του Σχολείου