Την Τετάρτη, 22 Μαΐου, πήγαμε στη Θεσσαλονίκη. Στην αρχή επισκεφτήκαμε το Ολυμπιακό Μουσείο όπου χωριστήκαμε σε δύο ομάδες.
Η πρώτη ομάδα παρακολούθησε το πρόγραμμα “Σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες”. Μιλήσαμε για την πρώτη φορά, πότε και πού πραγματοποιήθηκαν οι Ολυμπιακοί αγώνες και τι σήμαινε αυτό καθώς και για τη σπουδαιότητα των Παραολυμπιακών Αγώνων. Μάθαμε για τις Ολυμπιάδες στη σύγχρονη εποχή και τις μασκότ τους. Αναφερθήκαμε βέβαια στον Φοίβο και την Αθηνά.
Ακολούθησαν 3 διαδραστικά παιχνίδια: (1) ταύτιση αντικειμένων με τα κατάλληλα αθλήματα σε ομάδες των τριών, (2) ομαδικό σταυρόλεξο με όλες τις σημαντικές πληροφορίες που μάθαμε στην ξενάγηση, (3) Εξάσκηση στην ξιφασκία κατά ζευγάρια!
Η δεύτερη ομάδα παρακολούθησε το πρόγραμμα για τους “Παραολυμπιακούς Αγώνες”. Μιλήσαμε για το πότε και πού έγιναν, τα αθλήματα που περιλήφθηκαν με το πέρασμα των χρόνων, τις ιδιαιτερότητες των αθλημάτων. Είδαμε μοναδικά εκθέματα (τα περισσότερα δωρεές από τους ίδιους τους ολυμπιονίκες) και βιώσαμε τη δυσκολία των αθλημάτων παίζοντας μπότσια και γκόλμπολ!
Περάσαμε όλοι και όλες πολύ ωραία και βγάλαμε πολλές φωτογραφίες…
Μετά ξεκινήσμε μία όμορφη βόλτα με την ευγενέστατη και πολύ πρόθυμη κα Ευαγγελία Μίχου από τον Σύλλογο “Φίλοι της νέας παραλίας” να μας εξηγεί και να μας πληροφορεί για τα όσα βλέπαμε από τον Λευκό Πύργο ως τα θεματικά πάρκα της Νέας Παραλίας. Κάπου εκεί φάγαμε το μεσημεριανό μας, παίξαμε και λίγο και …επιστρέψαμε.
Ήταν πολύ όμορφα!! Κα Ευαγγελία, σας ευχαριστούμε ιδιαίτερα!
Μια υπέροχα εκπαιδευτικη εκδρομή αλλά και αξέχαστη μέρα, για μικρούς και μεγάλους!
Γεροί να είστε όλοι και του χρόνου με υγεία γιατί όχι και στην πρωτεύουσα!