Δράση για το κλίμα- 13ος στόχος βιώσιμης ανάπτυξης

Οκτ 202120
earthday1

Με τους μαθητές της Στ’ τάξης συζητήσαμε σχετικά με τα προβλήματα του πλανήτη, ήδη από την προηγούμενη σχολική χρονιά, είχαμε μετέχει στις διάφορες κοινωνικές δράσεις για την «Ημέρα της Γης» και είχαμε αποφασίσει για τη δημιουργία ενός ψηφιακού βιβλίου με θέματα που αφορούν την κλιματική αλλαγή και τα προβλήματα του πλανήτη μας. Σήμερα χωρίσαμε το αρχικό θέμα σε επιμέρους θέματα και προχωρήσαμε στην ανάθεση στις ομάδες των μαθητών μας. Έτσι, οι μαθητές ενεργούν, συμμετέχουν, μοιράζονται επιμέρους θέματα ώστε να συνθέσουν στο τέλος ένα ολοκληρωμένο αποτέλεσμα. Στον παρακάτω διαδραστικό συνεργατικό πίνακα φαίνονται οι φάσεις του προτζεκτ και υλικό για επεξεργασία και χρήση από τους μαθητές.

πατήστε και εδώ για να δείτε τον συνεργατικό πίνακα. Σχολιάστε σε κάθε ανάρτηση αν επιθυμείτε

Made with Padlet
από κάτω από: Δράση για το κλίμα- 13ος στόχος βιώσιμης ανάπτυξης, Δραστηριότητες, ΤΠΕ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δράση για το κλίμα- 13ος στόχος βιώσιμης ανάπτυξης

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Kατηγορίες

Πρόσφατα σχόλια

Σαν σήμερα

Εδώ θα αναρτηθεί η περιγραφή για το σχολείο, π.χ. την ιστορία του, τους χώρους του, τις υποδομές και τον εξοπλισμό της σχολικής μονάδας.

Οκτώβριος 2021
    « Σεπ   Νοέ »