Θεατρική παράσταση «Ο κουρέας της Σεβίλλης»

Την Πέμπτη 21 Νοεμβρίου 2019, οι μαθητές όλων των τάξεων του Δημοτικού Σχολείου Άνω Καλλινίκης παρακολούθησαν τη παιδική θεατρική παράσταση του γνωστού Μουσικού Παραμυθιού «Ο κουρέας της Σεβίλλης», που ανέβηκε στην «Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δήμου Φλώρινας». Ένα θεατρικό έργο για παιδιά, βασισμένο στο αριστούργημα των Ροσσίνι και Μπομαρσέ, με τραγούδια βγαλμένα από τις όμορφες μελωδίες του Ροσσίνι. Με την ευκαιρία αυτή προσφέρθηκαν στα παιδιά ακούσματα κλασικής μουσικής. Ακούσματα τόσο απαραίτητα για την καλλιέργεια του μουσικού τους αισθητηρίου.
Οι απίστευτα κωμικές καταστάσεις δημιούργησαν μια ευχάριστη ατμόσφαιρα και οι μαθητές φάνηκε να απολαμβάνουν το θέαμα. Στο τέλος συνομίλησαν με τους συντελεστές της παράστασης, με τους οποίους και φωτογραφήθηκαν.