Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου στο σχολείο μας

Με ιδιαίτερη συγκίνηση, την Παρασκευή 26/10/2018, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Αιαντείου γιόρτασαν την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Η γιορτή περιελάμβανε αφηγήσεις, ποιήματα, τραγούδια, προβολή εικόνων και ηχητικών ντοκουμέντων της εποχής και θεατρικό σκετς. Δόθηκε έμφαση  στο μοναδικό μεγαλείο ψυχής των ηρώων τους έπους του ΄40, που στάθηκαν φωτεινά σύμβολα της ιστορίας μας και χάρη σ’ εκείνους στεκόμαστε σήμερα περήφανοι και ελεύθεροι Έλληνες.

Τονίστηκε δε η αναγκαιότητα στη σύγχρονη εποχή που ζούμε, να αντιστεκόμαστε σε όλους όσους απειλούν, υποτιμούν και ταπεινώνουν την αξία του ανθρώπου. Το υπέρτατο αγαθό της ελευθερίας είναι δικαίωμα όλων και αξίζει θυσίες!

ΖΗΤΩ Η 28η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940!

ΠΟΤΕ ΠΙΑ ΠΟΛΕΜΟΣ!

ΕΙΡΗΝΗ!