Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού.

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024, πραγματοποιήσαμε δράσεις με σκοπό την ευαισθητοποίηση, την πρόληψη και την αντιμετώπιση του φαινομένου της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών.

Αρχικά ρωτήσαμε τα παιδιά αν γνωρίζουν τι σημαίνει ο όρος “Σχολικός Εκφοβισμός”, αν έχει συμβεί στους ίδιους ή σε κάποιον γνωστό τους. Μας απάντησαν ειλικρινά και μας μίλησαν για περιστατικά τα οποία γνωρίζουν. Στη συνέχεια μας ανέφεραν όλα όσα πρέπει να κάνουμε σε περίπτωση που κάποιος είναι θύμα ή παρατηρητής.

Με αφορμή τη συζήτηση μας, οι μαθητές παρακολούθησαν μία ταινία μικρού μήκους με θέμα τον Σχολικό Εκφοβισμό. Μετά το τέλος της ταινίας, μας εξέφρασαν τις σκέψεις, τα συναισθήματα, αλλά και τους προβληματισμούς τους.

Τέλος οι μαθητές ευχήθηκαν να περιοριστεί το φαινόμενο της βίας στη ζωή των ανηλίκων.

IMG a5ab130137603a3834b6f77617b5e23a V

IMG 33e0d36ea09575d9cbe8f955b9afcde4 V