Διδακτική επίσκεψη στη βιβλιοθήκη Σκουφά

Την Τετάρτη 10 Μαΐου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν τη Βιβλιοθήκη του συλλόγου Σκουφά που στεγάζεται στο κτήριο του ιστορικού μουσείου Σκουφά.

Οι υπεύθυνοι της βιβλιοθήκης μας καλωσόρισαν στο χώρο τους και μας μίλησαν για τις συλλογές των βιβλίων που κοσμούν τα ράφια της. Η βιβλιοθήκη διαθέτει σπάνιες και ξεχωριστές εκδόσεις, πολλές από τις οποίες είναι δωρεές επιφανών Αρτινών, ανάμεσα στους οποίους συγκαταλέγεται ο Πέτρος Γαρουφαλιάς, που πρόσφερε ένα μεγάλο αριθμό βιβλίων ξενόγλωσσων και ελληνικών και ο κ. Δημήτρης Τομπουλίδης , που πρόσφερε πάνω από 2.000 τίτλους βιβλίων για το τμήμα του Ποντιακού και Μικρασιάτικου Ελληνισμού. Η Βιβλιοθήκη λειτουργεί ως δανειστική για το μεγαλύτερο μέρος των βιβλίων της,  ενώ η επισκεψιμότητά της παρουσιάζει κάμψη μετά την Πανδημία.

Στη συνέχεια, οι μαθητές περιπλανήθηκαν στους διαδρόμους της Βιβλιοθήκης και περιηγήθηκαν και στο παιδικό τμήμα, το οποίο σιγά σιγά οργανώνεται με πολλές δράσεις για τα παιδιά.

Τέλος η επίσκεψή μας ολοκληρώθηκε με παιχνίδι στα γήπεδα 5Χ5 της Άρτας.

IMG 20230510 100313 a        IMG 20230510 095143 a        IMG 20230510 094402 a

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα της Βιβλιοθήκης.