Εκδήλωση της ΔΙ.Π.Ε. Άρτας για τον Αθλητισμό

“Αθλητισμός και νέοι: αξίες διαχρονικές και σχέσεις ζωής”

IMG 20220414 105910Η Στ΄τάξη του σχολείου μας συμμετείχε την Πέμπτη, 14 Απριλίου 2022 στην εκδήλωση “Αθλητισμός και νέοι: αξίες διαχρονικές και σχέσεις ζωής” που διοργανώθηκε από τη ΔΙ.Π.Ε. Άρτας σε συνεργασία με τον Δήμο Αρταίων, στο γυμναστήριο Τ9 στους Κωστακιούς Άρτας.

IMG 20220414 100435

Η αθλητική εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της Ολυμπιακής Εβδομάδας Μαΐου και με στόχο να ενταχθούν οι μαθητές στο κλίμα της Ολυμπιακής Παιδείας και στα ιδανικά που πρεσβεύει ο αθλητισμός, με προσκεκλημένους τον κ. Πύρρο Δήμα, τετράκις Ολυμπιονίκη, τον κ. Μπακοχρήστο Δημήτριο, δις παραολυμπιονίκη και τον κ. Τριφύλλη Χρήστο, εθνικό προπονητή, με συντονιστή της συζήτησης τον κ. Σκουντή Βασίλειο, αθλητικογράφο.

IMG 20220414 120938 b

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήματα στους ομιλητές, να λάβουν απαντήσεις και να συνομιλήσουν με συμμαθητές τους από όλα τα σχολεία του νομού, ύστερα από αρκετό καιρό!

IMG 20220414 110149bΤους μαθητές συνόδευσαν η δασκάλα της Στ΄τάξης, κ. Ζαχαριά Σταυρούλα, ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής, κ. Κώτσης Θεοφάνης και η Αναπληρώτρια Διευθύντρια του σχολείου, κ. Τάτση Αλίκη.