Ωρολόγιο Πρόγραμμα Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης Δημοτικού και οδηγίες σύνδεσης στη πλατφόρμα webex

Αγαπητοί μαθητές και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι από αύριο, Τετάρτη 18/11, θα ξεκινήσει η Σύγχρονη Εξ αποστάσεως Εκπαίδευση. Γνωρίζουμε ότι η συμμετοχή μας στα εξ αποστάσεως μαθήματα διέπεται από την 131451/ΓΔ4/30-09-2020 ΦΕΚ 4264 Β΄/2020 του ΥΠΑΙΘ και ισχύουν όλοι οι κανονισμοί για την ορθή συμπεριφορά μας, ως μαθητές, κατά τη διδασκαλίαΌλοι μας ανεξαιρέτως οι μαθητές και οι μαθήτριές θα συμμετάσχουμε κανονικά στα μαθήματα. Το Ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων των τμημάτων είναι το εξής:

Ωράριο Δημοτικών για τη Σύγχρονη Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση
Ώρα διδασκαλίας Από Έως
1η Ώρα    από 14:10   έως  14:40
2η Ώρα    από 14:50  έως   15:20
3η Ώρα    από 15:30  έως   16:00
4η Ώρα    από 16:10  έως    16:40
5η Ώρα    από 16:50  έως   17:20

Πατήστε για να δείτε το εβδομαδιαίο πρόγραμμα μαθημάτων ανά τμήμα εδώ

Παρακαλούμε οι γονείς – κηδεμόνες  να ελέγξουν τα email τους (αυτά που έχουν δηλώσει στο σχολείο). Εκεί υπάρχουν οι σύνδεσμοι με τις ψηφιακές τάξεις των διδασκόντων .Επίσης, να δείτε τις οδηγίες σύνδεσης στην webex. Είναι πολύ χρήσιμες.

Για όσους χρησιμοποιούμε υπολογιστή δεν είναι απαραίτητη η εγκατάσταση του προγράμματος webex, προτείνεται όμως για καλύτερη χρήση του. Διαφορετικά συνδέεται μέσω ενός φυλλομετρητή (Browser).

Για όσους έχουμε tablet ή κινητό υπάρχει η αντίστοιχη δωρεάν εφαρμογή cisco webex meetings.

Ευχές πολλές για μια δημιουργική και αποτελεσματική διδασκαλίας, υπό έκτακτες συνθήκες που ευχόμαστε συντομότατα να εκλείψουν.

Βρίσκουμε το personal room του διδάσκοντα που έχουμε την συγκεκριμένη ώρα από το link που έστειλε.
Πατάμε στον σύνδεσμο και συνδεόμαστε απευθείας:

1. Χρήση υπολογιστή: επιλέγουμε Open Cisco Webex Meetings ή κατεβάζουμε την εφαρμογή (open the desktop app). Εφόσον συνδεθούμε μέσω λογισμικού πλοήγησης (browser), δεν απαιτείται η συμπλήρωση email.
  2. Χρήση tablet/κινητού: θα σου ζητηθεί́ η εγκατάσταση της εφαρμογής Webex Meetings από το Google Play

Επισημαίνεται  ότι κατά την είσοδο στην εφαρμογή, όταν ζητείται e-mail βάζουμε το έγκυρο mail μας

Στο όνομα χρήστη (username) πρέπει να βάλουμε το ΚΑΝΟΝΙΚΟ μας όνομα και επίθετο, σωστά όπως στην ταυτότητά μας.

Στα ακόλουθα βίντεο και έγγραφα αναφέρονται οι οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας για το πως για το πως θα συνδεθούμε στην πλατφόρμα webex:

Στην πλατφόρμα μπορούν να συνδεθούν ακόμα και μαθητές που δεν έχουν σύνδεση στο διαδίκτυο, και να παρακολουθήσουν μαθήματα με αστική χρέωση μέσω σταθερού τηλεφώνου:  σύνδεση με το τηλέφωνο