Αρχική » Οι Δράσεις μας » 23 Απριλίου – Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου

23 Απριλίου – Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου

Σε συνεργασία με το Μουσείο Βιομηχανικής Ελαιουργίας Λέσβου της Αγίας Παρασκευής, οι μαθητές της Α’ και Β’ τάξης δημιούργησαν πρωτότυπους σελιδοδείκτες.

Οι ολοκαίνουριοι σελιδοδείκτες μας θα είναι πια οι νέοι μας σύντροφοι στο ταξίδι της ανάγνωσης!!

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου (23/04), το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς (ΠΙΟΠ) οργανώνει, σε συνεργασία με το Εργαστήρι Τέχνης ArtLabεργαστήρι κατασκευής σελιδοδεικτών για σχολικές ομάδες Δημοτικού με τίτλο «Σελιδοδείκτες… για να μας συντροφεύουν στο διάβασμα» τη Δευτέρα 23 Απριλίου 2018 (ώρες 09:00,10:30 και 12:00) στο Μουσείο Βιομηχανικής Ελαιουργίας Λέσβου στην Αγία Παρασκευή.

Με εμψυχωτές τη Σοφία Βολιώτη, τη Βασιλική Χαμαλέλλη και τον Δημήτρη Καλαντζάκη οι μαθητές θα εξοικειωθούν με το σχέδιο, τη ζωγραφική και τη χαρτοκοπτική, φτιάχνοντας σελιδοδείκτες με θέμα την ελιά. Στόχος του εργαστηρίου είναι ο πειραματισμός και η εξοικείωση των μαθητών με διαφορετικά υλικά και τεχνικές των εικαστικών.

Πηγή: Εργαστήρι κατασκευής σελιδοδεικτών στο Μουσείο Βιομηχανικής Ελαιουργίας (23/4) | Αγία Παρασκευή