Αρχική » Οι Δράσεις μας » “Οι μαθητές στη χώρα των μικροβίων”

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.

“Οι μαθητές στη χώρα των μικροβίων”

Σήμερα, Πέμπτη 29 Μαρτίου, υλοποιήθηκε δράση ενημέρωσης με τίτλο “Οι μαθητές στη χώρα των μικροβίων“. Η συγκεκριμένη δράση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το Κέντρο Υγείας Καλλονής και αποσκοπούσε στην ενημέρωση των μαθητών και των  μαθητριών του Σχολείου μας πάνω σε θέματα ατομικής υγιεινής και σωματικής φροντίδας.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τη γιατρό κα. Λεοντίου που μας παρουσίασε λεπτομερώς το υλικό που δημιουργήθηκε ειδικά για μαθητές Δημοτικού.

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.

*Πατώντας στον παραπάνω σύνδεσμο θα μεταφερθείτε στον ιστότοπο του ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού e-bug.

Το εν λόγω εκπαιδευτικό υλικό δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος E-Bug και αποτελείται από δύο βιβλία με τίτλο: «Οι μαθητές στη χώρα των μικροβίων» και «Γνωρίζω και αντιμετωπίζω τα μικρόβια», τα οποία απευθύνονται αντίστοιχα σε εκπαιδευτικούς και μαθητές των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του Δημοτικού και όλων των τάξεων του Γυμνασίου. Το έντυπο υλικό υποστηρίζεται από την ιστοσελίδα www.e-bug.eu στην οποία είναι διαθέσιμο το έντυπο υλικό σε ψηφιακή μορφή καθώς και σχετικά βίντεο, διαδραστικά παιχνίδια και επιπλέον δραστηριότητες.