Αρχική » Οι Δράσεις μας » Μουσικό εργαστήρι στο Σχολείο μας!

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.

Μουσικό εργαστήρι στο Σχολείο μας!

Αυτοσχεδιασμός από τους μαθητές της Στ’ τάξης

Σήμερα, στο χώρο του γυμναστηρίου του Σχολείου μας έλαβε χώρα για τις τρεις μεγάλες τάξεις μουσικό εργαστήρι, που συντόνισε η κα Μαρίζα Βαμβουκλή, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν.Λέσβου, σε συνεργασία με τη μουσικό του Σχολείου κα Ειρήνη Παπανικολάου.

Οι μαθητές μας πήραν μέρος σε δραστηριότητες body percussion και δημιουργία μουσικών οργάνων με ανακυκλώσιμα υλικά.

Με τον τρόπο αυτό, καταφέραμε να συνδυάσουμε τη μουσική με την περιβαλλοντική εκπαίδευση!! 🙂