ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Την Παρασκευή 3 Δεκεμβρίου οι μαθητές του σχολείου μας μέσα από σχετική παρουσίαση κλήθηκαν να γνωρίσουν, να κατανοήσουν και να συναισθανθούν την κατάσταση της αναπηρίας.

Επιπλέον επιδιώξαμε μέσα από διάφορες δραστηριότητες, συζήτηση και ταινίες μια πρώτη γνωριμία με τη μέθοδο γραφής τυφλών ατόμων, την braille, καθώς και τη γλώσσα επικοινωνίας κωφών ατόμων, τη νοηματική. Οι μαθητές καλέστηκαν να υιοθετήσουν τις κατάλληλες συμπεριφορές απέναντι στα άτομα με αναπηρία, ώστε να στέκονται υποστηρικτικά δίπλα τους αλλά και να ενισχύουν με όποιο τρόπο μπορούν ως ενεργοί πολίτες τα δικαιώματα αυτών των ατόμων.

Τα παιδιά κατέληξαν στο συμπέρασμα πως οι ανάγκες των ατόμων με αναπηρία δε διαφέρουν από τις δικές τους ανάγκες. ΟΛΑ τα παιδιά χρειάζονται ΤΡΟΦΗ, ΣΤΕΓΗ, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ και κυρίως ΑΓΑΠΗ και ΑΠΟΔΟΧΗ από τους συνανθρώπους τους. Στην περίπτωση όμως των ατόμων με αναπηρία, απαιτείται ειδική στήριξη από το κοινωνικό σύνολο αλλά και τους φορείς της πολιτείας.

Η ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΩΣΤΟΣΟ Η ΑΠΟΔΟΧΗ ΕΙΝΑΙ.

Είναι διαφορετικοί όχι ‘ λιγότεροι’ από εμάς.

ημέρα ΑΜΕΑ